Ministria e Tregtisë: Nuk do të ketë nevojë për mbylljen e pompave të derivateve

Rritja e çmimit të derivateve në vendin tonë ka shënuar rritje enorme, ku po vlerësohet se rritjet e tilla po e rëndonjë gjendjen ekonomike të familjeve.

Ministria e Tregtisë: Nuk do të ketë nevojë për mbylljen e pompave të derivateve

Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës së fundmi ka mbajtur një mbledhje, ku kanë vendosur që t’u drejtohen Qeverisë së Kosovës me një letër me të cilën kanë kërkuar shqyrtimin e disa kërkesave të tyre, e nëse ato nuk mirren parasysh nga ana e ekzekutivit, nga SHNK kanë thënë se do të marrin masa deri në mbylljen e pompave.

E lidhur me këtë “kërcënim” nga naftëtarët, ka folur edhe Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), ku kanë theksuar se nuk do të jetë nevoja për mbyllje të pompave të derivateve.


Kjo pasi që, sipas tyre në ligjin e ri të naftës do të përfshihen po ashtu edhe nevojat për operimin e bizneseve.

Gjithashtu, nga kjo ministri kanë bërë të ditur se së shpejti do të miratohet akti nënligjor për rregullimin e çmimeve të naftës si dhe masa të tjera mbrojtëse, pasi që janë në përmbyllje të konsultimeve.

“Jemi në përmbyllje të konsultimeve. Do të miratohet akti për mënyrën e rregullimin e çmimeve të naftës. Paralelisht vendosim për rregullimin e çmimeve”, kanë thënë nga ky dikaster për Telegrafin.

“Nuk do të ketë nevojë të mbyllen pompat e derivateve, sepse do të marrim parasysh nevojat për operimin e bizneseve. Gjithsesi naftëtarët duhet të veprojnë sipas ligjit”.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë