Merkeli ‘Kosovë ndale luftën e tregut me Serbinë’

  • 29.11.2018
Merkeli ‘Kosovë ndale luftën e tregut me Serbinë’

Kancelarja Angela Merkel ka bërë të ditur se ajo çfarë po ndodh mes dy shteteve Kosovë dhe Serbi është një gjest jo i mirë edhe nga ana e Kosovës edhe nga ajo e Serbisë, ajo tha se Kosova duhet ta ndalë luftën e tregut me Serbinë, ajo tha se do të ketë tensione të reja në Ballkan, të cilat bllokojnë pajtimin mes dy shteteve.

Steffen Seibert theksoi se Gjermania e preferon që Serbia ta lejonte shtetin e Kosovës të anëtarësohej në INTERPOL, po ashtu gazetarët e pyeten ‘Se çfarë mendimi keni për taksën ndaj Serbisë?’ – “Çështja për të cilën nuk kemi fare mirëkuptim është vendosja e taksës prej 100 për qind nga Kosova për produktet e Serbisë”, ka thënë zëdhënësi i qeverisë së Merkelit, Steffen Seibert gjatë një konference për media të mërkurën në Berlin, shkruan ‘Bloomberg’.
Zëdhënësi i qeverisë së Merkelit tha se “Të dyja palët duhet të kthehen shpejt në dialog për shkak të marrëveshjes mes dy shteteve për pajtim dhe mirësjellje”.
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë