Mbi 900 persona vizituan muzeun dhe dy shtëpitë muze në Suharekë

  • 04.11.2022
Mbi 900 persona vizituan muzeun dhe dy shtëpitë muze në Suharekë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e Kulturës” për vitin 2021.

Në statistikat e ASK-së ndër tjerash publikohen statistika për aktivitetet e e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe qendrës kulturore për fëmijë.

Nga këto të dhëna që ka siguruar SuharekaOnline e që përfshijnë të gjithë komunat e Kosovës bëhet e ditur se gjatë vitit 2021 numri i muzeve dhe shtëpive muze ishte 65, nërsa numri i vizitorëve ishte 46,392.


Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se në Komunën e Suharekës gjatë vitit 2021 Muzeun e Suharekës dhe dy shtëpitë muze e kanë vizituar gjithsej 950 persona.

Duke krahasuar statistikat e vitit 2021 me ato të vitit 2019 bëhet e ditur se numri i vizitorëve që ia ka hapur dyert muzeut është rritur dukshëm.

Rikujtojmë se në vitin 2019 në Muzeun e Suharekës ishin regjistruar vetëm 200 vizitor.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë