Mbi 9 mijë persona nënshkruan peticionin për lejimin e bartjes së shamisë në shkolla

  • 11.08.2022
Mbi 9 mijë persona nënshkruan peticionin për lejimin e bartjes së shamisë në shkolla

Po ashtu, para disa dite edhe Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) i është drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencë, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) me kërkesë që të lejohet bartja e shamisë në shkollat e vendit.

Përmes një komunikate për media, nga BIK-u kishin thënë se kjo kërkesë është e kamotshme dhe se me të nuk duhet politizuar e as polarizuar, por duhet trajtuar me përgjegjësi si dhe korrektësi maksimale.


Nga BIK-u kanë kërkuar që të shfuquzohet e tëra pika 1.13 e nenit 3, në Udhëzimin Administrativ 06/2014, ngase është diskriminuese, dhe si e tillë sipas tyre në disa raste ka pasur tentime që duke u thirr në këtë udhëzim t’u mohohet e drejta e shkollimit të nxënësve që bartin shaminë.

Ndërkaq, tashmë është hapur edhe një peticion elektronik, ku kërkohet ndryshimi i Udhëzimit Administrativ për bartjen e shamisë në objekte shkollore.

Deri tani këtë peticion elektronik e kanë nënshkruar mbi 9 mijë e 780 persona.

Më 1 gusht në Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) është dorëzuar kërkesa zyrtare për ndryshimin e Udhëzimit Administrativ të lartëcekur, ku është kërkuar anulimi i nenit 3, paragrafi 1.3, i Udhëzimit Administrativ nr, 06/2014.

Kurse nga Ministria e Arsimit e udhëhequr nga ministrja Arbërie Nagavci kanë theksuar se “neni 3, paragrafi 1.13 i Udhëzimit Administrativ Nr. 06/2014 ndalon bartjen e uniformës fetare në shkolla, kjo sepse shkolla jonë është sekulare. Krahas shtetit sekular, e drejta për shkollim nuk mund t’i mohohet askujt, nga askush”.

Ndryshe, nga BIK-u kanë kërkuar nga organet kompetente, Ministria e Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, si dhe nga kryeministri Albin Kurti, që sa më parë ta anulojnë këtë vendim, që në vete është diskriminues ndaj qytetareve të Kosovës – fëmijëve tanë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë