Mbi 22 mijë familje në Kosovë përfituese nga skema e ndihmës sociale

  • 25.02.2023
Mbi 22 mijë familje në Kosovë përfituese nga skema e ndihmës sociale

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Mirëqenies Sociale për muajin janar 2023.

Sipas rezultateve të dala nga ky publikim rezulton se gjatë muajit janar 2023 nga skema e ndihmës sociale kanë përfituar 22 mijë e 571 familje me gjithsej 89 mijë e 318 anëtarë.


Ndërsa, nga skema për mbështetje materiale familjeve që kanë fëmijë me aftësi të kufizuara kanë përfituar 2 mijë e 894 familje.

Nga skema e pensioneve bazë të moshës janë 140 mijë e 71 përfitues; nga skema e pensioneve kontributpaguese të moshës janë 46 mijë e 467 përfitues; nga skema për veteranët e luftës janë 36 mijë e 767 përfitues, ndërsa nga skema e pensioneve për personat me aftësi të kufizuara janë 17 mijë e 718 përfitues.

Po ashtu, ASK-ja ka bërë të ditur se nga skema për familjet e dëshmorëve dhe invalidët e luftës janë 13 mijë e 52 përfitues; nga skema për pensionet familjare janë 3 mijë e 261 përfitues; nga skema për pensionet e personave paraplegjik dhe tetraplegjik janë 2 mijë e 470 përfitues; nga skema e kompensimeve për personat e verbër janë 1 mijë e 639 përfitues; nga skema për pensionet e Trepçës janë 1 mijë e 707 përfitues; nga skema e pensioneve të Trupave Mbrojtëse të Kosovës (TMK) janë 1 mijë e 284 përfitues; nga skema e pensioneve për Forcën e Sigurisë së Kosovës janë 704 përfitues; dhe nga skema për pensionet invalidore janë 60 përfitues.
Ndërsa, gjatë muajit janar 2023 nuk është raportuar asnjë rast i fëmijëve të braktisur. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë