Lirohet nga akuzat për krime lufte Naser Oriqi

  • 30.11.2018
Lirohet nga akuzat për krime lufte Naser Oriqi

Naser Oriqi ishte një udhëheqës ushtarak boshnjak i cili është liruar nga të gjitha akuzat për krime lufte, Oriqi dhe një ushtar i cili ishte nën komandë të tij, të dy janë akuzuar për vrasjen e të burgosurit serb npër fshatra si në Srebrenicës rreth vitit 1992.

Para sulmit që serbët e bënin plan të kryenin masakrimin e rreth 8 mijë burra dhe grave boshnjak, tha Deutsche Welle, ishte ndalur në Zvicër 51 vjeçari me urdhërarrest nga shteti i Serbisë kjo ndodhi në vitin 2015. Zvicranët vendosën që ta ekstradojnë në vendin e tij i cili tani për tani po kryhen hetime ndaj tij, i cili Oriqi ishte trupëroja i ish ‘kasapit’ të Ballkanit Sllobodan Millosheviq.


Megjithatë, sot Naser Oriqi lirohet nga të gjitha akuzat për krime lufte dhe akuzat e tjera, vendimin e mori Gjykata Themelore në Sarajevë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë