Ky është Ligji për Paga, koeficientin më të lartë do ta kenë krerët e institucioneve

  • 06.01.2023
Ky është Ligji për Paga, koeficientin më të lartë do ta kenë krerët e institucioneve

Ligji për Pagave është publikuar në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës, kurse pritet që i njëjti të zbatohet nga muaji shkurt i këtij viti.

Paga e Presidentit të Shtetit do të ketë koeficientin më të lartë, me 18.0, për të vijuar më pas me kryetarin/kryetaren e Gjyaktës Kushtetuese, me 17.5.

Koeficienti për kryetarin e Kuvendit dhe kryeministrin do të jetë i njëjtë me 17 duke vazhduar me kategoritë e tjera të zyrtarëve dhe nënpunësve civilë.


Deputeti dhe ministri do të kenë pagë të barabartë, me koeficient 16.4.

Për mjekët specialistë, koeficienti është 12 ndërsa për mësimdhënësit në shkolla fillore dhe të mesme të ulëta, niveli i koeficientit do të jetë 5.6.

Në nenin 7 të Ligjit për Paga, pika 3, shpjegohet edhe se si do të bëhet llogaritja e pagës në raport me orarin e përcaktuar të punës, konkretisht në raport me orët e realizuara të punës.

“Vlera e pagës bazë (v), për punën e kryer me orarë të plotë, llogaritet duke shumëzuar koeficientin për orë pune (x), me orët e realizuara përgjatë muajit (y), me vlerën monetare të koeficientit (z)”.

Rikujtojmë se deputetët e Kuvendit të Kosovës me 63 vota për, një abstenim dhe asnjë kundër e kanë miratuar Ligjin për Pagat në sektorin publik të enjten e 22 dhjetorit.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë