Kurti takon homologun belg, kërkon liberalizimin e vizave

Kurti takon homologun belg, kërkon liberalizimin e vizave
Saranda Bytyçi

28.04.2021 / Lajme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur sot nga homologu belg, Alexander Decroo ku ka kërkuar liberalizimin e vizave.

Kurti ndër tjerash ka thënë se së bashku me me homologun, Alexander Decroo janë pajtuar që të rrisin bashkëpunimin ekonomik.

“Fillova vizitën time dy ditore në Bruksel, shtëpinë e institucioneve evropiane me takimin bilateral me kryeministrin e Belgjikës, Alexander De Croo.

Ndava me të prioritetet për vendet e punës dhe drejtësinë, angazhimin tonë për BE-në dhe bëra thirrje për liberalizimi të vizave. Ne u pajtuar që të rrisim bashkëpunimin ekonomik”, ka shkruar Kurti.

RAPORTO