Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Kurti: Nderojmë veprën heroike të policëve që ranë duke luftuar krimin e duke mbrojtur territorin dhe sovranitetin e Republikës

27.07.2021 / Lajme

Kurti: Nderojmë veprën heroike të policëve që ranë duke luftuar krimin e duke mbrojtur territorin dhe sovranitetin e Republikës
Foto: Ilustrim

Që nga themelimi i Policisë së Kosovës, 21 vite më parë, 21 zyrtarë policorë kanë dhënë jetën në krye të detyrës.

Sot u nderua vepra heroike e të gjithë zyrtarëve policorë, burra dhe gra të vendit me vendosjen e pllakës përkujtimore për zyrtarët policorë që ranë duke luftuar krimin e duke mbrojtur territorin dhe sovranitetin e Republikës së Kosovës. Zbulimin e pllakës përkujtimore në oborrin e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës në Prishtinë, e bënë Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti.

Kryeministri Kurti, në fjalën e rastit, tha se Policia e Kosovës është institucion i dalë nga lufta jonë çlirimtare. “Rrënjët e saj, ashtu si ato të ushtrisë sonë, gjenden te lufta çlirimtare dhe te lëvizjet e rezistenca shekullore e popullit tonë për liri. Në vitet e pasluftës, Policia e Kosovës ka qenë një prej institucioneve shtetërore më të rëndësishme për vendosjen e ligjshmërisë, pa të cilën nuk mund të ketë pavarësi e drejtësi“, tha kryeministri.

“Është nder dhe krenari që në dhjetëvjetorin e rënies së Enver Zymberit, jam këtu në mesin tuaj, në ceremoninë e ‘Zbulimit të pllakës përkujtimore në nderim të të gjithë policëve të rënë në krye të detyrës’. Jo rastësisht kemi zgjedhur ditën e rënies së tij për të kujtuar të gjithë policët e rënë në krye të detyrës në Kosovën e çliruar. Enver Zymberi është simbol i sakrificës për integritet territorial e sovranitet shtetëror, për një Kosovë të lirë, demokratike, të pavarur me shtet të drejtës për të gjithë“, tha kryeministri Kurti.


Fjalimi i Kryeministrit Kurti në ceremoninë e “Zbulimit të pllakës përkujtimore të policëve të rënë në krye të detyrës”

Të nderuar familjarë të policëve të rënë në detyrë,

Të nderuar policë të Kosovës, që jeni njëkohësisht qytetarë, dhe mbrojtës të qytetarisë në vendin tonë,

I nderuari kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca

I nderuari Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, z. Samedin Mehmeti,

I nderuari zëvendës Komandant i FSK-së, Gjeneral Enver Cikaqi,

Të nderuar shkëlqesi Ambasadorë dhe Atashe të shteteve mike,

I nderuar zëvendësministër Blerim Gashani,

Të nderuar zyrtarë policorë,

Zonja dhe zotërinj,

Më lejoni ta nis këtë fjalim me një ngushëllim për të gjithë qytetarët e Kosovës e veçanërisht për familjarët e mërgimtarëve që humbën jetën pardje në aksidentin tragjik që ndodhi në Kroaci. Isha në vendin e ngjarjes, së bashku me ministrat Gërvalla, Sveçla e Vitia dhe bashkë me autoritetet kroate po punojmë që të zbardhen sa më shpejt rrethanat e kësaj fatkeqësie që na ka prekur të gjithëve. Edhe një herë, ngushëllime të sinqerta, e të shpresojmë që të lënduarit të shërohen sa më shpejtë plotësisht e të mos kemi më lajme të tilla. Mërgata është zemra e shqiptarisë, e vuajtjet e zemrës janë ato që dhembin më se shumti.

Dje kishim dhjetëvjetorin e rënies në krye të detyrës së policit dëshmor, Enver Zymberi. Ai është dekoruar nga ish-presidentja Jahjaga me urdhrin Hero i Kosovës, dhe i tillë ai është për të gjithë ne, një hero i përpjekjes së Kosovës për një Republikë demokratike e sovrane, ku mbretëron e drejta dhe ligji.

Është nder dhe krenari që në dhjetëvjetorin e rënies së Enver Zymberit, jam këtu në mesin tuaj, në ceremoninë e “Zbulimit të pllakës përkujtimore në nderim të të gjithë policëve të rënë në krye të detyrës”. Jo rastësisht kemi zgjedhur ditën e rënies së tij për të kujtuar të gjithë policët e rënë në krye të detyrës në Kosovën e çliruar. Enver Zymberi është simbol i sakrificës për integritet territorial e sovranitet shtetëror, për një Kosovë të lirë, demokratike, të pavarur me shtet të drejtës për të gjithë.

Që nga themelimi i Policisë së Kosovës, 21 vite më parë, 21 zyrtarë policorë kanë dhënë jetën në krye të detyrës. Sot ne nderojmë veprën heroike të të gjithë zyrtarëve tanë policorë, burra dhe gra të këtij vendi. Ata ranë duke luftuar krimin, duke mbrojtur viktimat e dhunës në familje, e duke mbrojtur territorin dhe sovranitetin e Republikës sonë.

Policia e Kosovës është institucion i dalë nga lufta jonë çlirimtare, rrënjët e saj, ashtu si ato të ushtrisë sonë, gjenden te lufta çlirimtare dhe te lëvizjet e rezistenca shekullore e popullit tonë për liri. Në vitet e pasluftës, Policia e Kosovës ka qenë një prej institucioneve shtetërore më të rëndësishme për vendosjen e ligjshmërisë, pa të cilën nuk mund të ketë pavarësi e drejtësi. Në situata të qeverisjeve të korruptuara, jo rrallë Policia e Kosovës është vënë nën presion dhe ndonjë drejtues i saj është instrumentalizuar, për të realizuar agjenda që jo gjithnjë kanë qenë në të mirë të publikut. Megjithatë, në tërësi trupa policore ka mbetur dhe është e shëndoshë, me besueshmëri të lartë publike, me ndjenjë të detyrës e profesionalizëm, në zbatim të ligjit.

Gratë e burrat që i bashkohen Policisë së Kosovës, në përgjithësi karakterizohen nga dëshira dhe ideali që ata kanë, për ta bërë Republikën tonë një vend më të sigurt dhe më të mirë. Ata kanë ëndrrat dhe planet e tyre, ëndrra të cilat për këta 21 të rënë që i përkujtojmë sot, u ndërprenë befasisht e padrejtësisht.

Lazim Rexhepi ishte Polici i parë i rënë në detyrë, 20 vite më parë. Ishte 37 vjeçar dhe, në ballafaqim me një grup të armatosur, u plagos dhe nuk u mbijetoi plagëve të marra.

Fatkeqësisht, në rrethana të ndryshme, në krye të detyrës pas Lazimit ranë edhe Danush Hasani, Hajdar Ahmeti, Sebahate Tolaj, Isuf Haklaj, Arsim Rrustolli, Ilir Llapatinca, Driton Mehana, Abedin Mustafa, Avni Kasumi, Triumf Riza, Slaviša Milovanović, Misin Krasniqi, Enver Zymberi, Jahi Maliqi, Nebih Ramadani, Shemsi Gashi, Armend Trena, Malsor Dashi, Izet Demaj e Sami Thaqi. Këta policë, pa dallim të prejardhjes etnike e krahinore, pa dallim preferencash partiake apo fetare, e përtej çdo dallimi tjetër, kanë qenë punonjës të ndershëm të krahëve të ndryshëm të Policisë së Kosovës. Ata janë dëshmorë të vendit tonë.

Të dashur të pranishëm,

Pikërisht dhjetë vite më parë, me 26 korrik, Enver Zymberi, si 32 vjeçar, derisa ishte pjesë e operacionit të njësive mbështetëse operative të Policisë së Kosovës për vendosjen e sundimit të ligjit në vend kalimet kufitare në veri të vendit, dha jetën në mbrojtje të sovranitetit dhe territorit të vendit tonë. Enveri, i cili qysh në moshë të re iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe luftoi për liri, më pas iu bashkua edhe Policisë së Kosovës, me të njëjtin ideal. Ai sot është krenari për vendin, por edhe shembull, por edhe hero, për të gjithë ne. Kurrë nuk do ta harrojmë Enver Zymberin dhe idealin e tij.

Ne sot nuk kujtojmë vetëm veprën heroike të Enverit dhe kolegëve të tij, por edhe obligimin që kemi në zbardhjen e të gjitha rasteve të vrasjeve dhe sjelljen e keqbërësve para drejtësisë.

Është mision i qeverisë sonë që në Kosovë të vendoset shteti i së drejtës, e që secili qytetar i këtij vendi të ndjehet i sigurt. Dhe, jemi të sigurt se do ta arrijmë këtë, duke njohur idealizmin dhe profesionalizmin e policëve tanë. Ne si qeveri marrim përsipër që çdo polic dhe police të ndjehet i mbështetur për të punën e tyre që kryhet me nder dhe profesionalizëm. Familjet e të rënëve do të kenë gjithnjë përkrahjen materiale e shpirtërore të qeverisë sonë, njësoj siç kanë edhe nderimin dhe respektin e gjithë popullit.

Natyrisht se kemi shumë punë përpara vetes, por që me përkushtimin, integritetin dhe profesionalizimin e të gjithë juve, besoj fuqishëm se ndryshimi i dëshiruar është i mundur.

Të dashur familjarë,

Jam i vetëdijshëm që dhembja dhe mungesa e më të dashurve tuaj sa vjen e shtohet, por gjithashtu, jam i bindur se jeni krenarë që më të dashurit tuaj ranë në krye të detyrës në shërbim të atdheut dhe kjo sadopak ua lehtëson dhimbjen tuaj.

Emrat e tyre, të gdhendur në këtë pllakë përkujtimore sot, na kujtojnë përgjegjësinë që ne kemi të ofrojmë mbështetjen e pakursyer në misionin e përbashkët për të luftuar krimin dhe për të ofruar siguri për të gjithë qytetarët e Republikës sonë.

Lavdi të rënëve!

Ju faleminderit!

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *