Kurti me premtime për rininë e Kosovës: S’kanë komunikuar me juve, do të jeni pjesë aktive e jona

  • 22.11.2022
Kurti me premtime për rininë e Kosovës: S’kanë komunikuar me juve, do të jeni pjesë aktive e jona

Kryeministri i Kosovë Albin Kurti ka merr pjesë në Konferencën për Rininë 2022, “Drejt një politike kombëtare” të organizuar nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit.

Në këtë konferencë, Kurti dha fjalë premtuese për të rinjtë duke thënë se më herët është bërë pak për ta dhe se tani qeveria po punon që ata të bëhen pjesë aktive e ndryshimit të përgjithshëm.

Të rinjët dhe të rejat kanë shumë ide dhe entuziazëm për pjesëmarrje në politikëbërje. Keni parë fushata, aktivitete vullnetare, humanitare, po ashtu organizime nga të rinjët që për qëllim kanë përmirësimin e jetës në komunitete, në qytete dhe shtete të ndryshme të botës. Kësi angazhimi kemi edhe tek të rinjët tanë, e pavarsisht kësaj institucionet në Kosovë nuk kanë komunikuar disi mjaftueshëm me ta, e as më njëri-tjetrin për ta, e këto duhet të ndryshojnë” ka thënë Kurti.


Poashtu kryeministri potencoj që brenda pak muajve do të nis dialogu për rini, përmes të cilit do të anketohen mbi 300 individë dhe 35 organizata.

Ne po punojmë që të rinjët tanë të bëhen pjesë aktive, formale dhe joformale në këmbim të ndryshimit të përgjithshëm. Prandaj, kemi themeluar komisionin shtetëror, si mekanizem kordinues ndër qeveritarë në nivel politik i cili takohet cdo muaj. Brenda pak muajve qeverisje e nisëm dialogun për rini, raportin e të cilit e kemi marrë sot. Përmes këtij dialogu intervistuam takime të të gjithë sektorit duke u anketuar mbi 300 individë dhe 35 organizata rinore tha Kurti.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë