Kurti: E kam bërë të qartë se Kosova s`pranon dialog pa marrëveshje finale

  • 13.02.2023
Kurti: E kam bërë të qartë se Kosova s`pranon dialog pa marrëveshje finale

Në vazhdim të seancës së sotme Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha se qeveria e Kosovës e ka ndërtuar qasjen e saj strategjike përballë dialogut, të lehtësuar nga BE mbi bazën e dy qëllimeve fillestare:

E para, ndërprerjen e praktikës së përfshirjes së çdo çështje potencialisht kontestuese mes dy palëve në fushëveprimin e dialogut, qëndrimi ynë ishte maksimumi që mund të diskutohej në Bruksel ishin problemet e zbatueshmërisë së marrëveshjeve ekzistuese, pra atyre të nënshkruara para ardhjes në Qeveri dhe 2. Hapja e kapitullit të një procesi të bisedimeve për ndërtimin e raporteve të jashtme të fqinjësisë së mirë, parimeve të së drejtës ndërkombëtare si dy shtete të pavarura që e bazonin marrëdhënien e tyre mbi premisën e njohjes së dyanshme të shtetësisë”, tha Kurti .


Sipas tij si rezultat i qasjes fillestare dhe kujdesit të Qeverisë ndaj precedentit të vitit 2013 e tutje, përfaqësuesi i lartë i Bashkimi Evropian Josef Borell, për herë të parë në më shumë se 12 vite dialog pranoj të bëj hapin e madh atë të ftesës së datës 18 gusht 2022 ku e kornizoi takimin e nivelit të lartë mbi dy pika qendrore: Një korniza e përgjithshme e marrëveshjes dhe dy, çështjet aktuale.

“Takimi i datës 18 gusht ishte qartazi rezultat direkt i presionit të qeverisë sonë që dialogu të kalojë në fazën  e rregullimit ndërkombëtar të marrëdhënies ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të përqendruar në njohje reciproke, e të bazuar në të drejtën ndërkombëtare, e jo në çështje të brendshme siç ishte praktika e mëhershme para ardhjes sonë në Qeveri, pra jo dialog për dialog, jo dialog për menaxhim krize”, tha kryeministri Kurti.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë