Kryetari i SBASHK-ut: Ne kemi kërkuar laptopë për të zëvendësuar shkumësin e shpuzën

Kreu i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), Rrahman Jasharaj kritikuar Albin Kurtin duke thënë se është hera e parë që një kryeministër po përzihet në punët e sindikatave.

15.12.2021 / Lajme

Kryetari i SBASHK-ut: Ne kemi kërkuar laptopë për të zëvendësuar shkumësin e shpuzën
Foto: Ilustrim

Ai në emisionin Debat Plus të TV Dukagjini ka thënë se mësimdhënësit nuk po kërkojnë rritje të pagave, por miratimin e Ligjit të Pagave.

“Ne po kërkojmë Ligjin e Pagave e jo rritje pagash. Është hera e parë në këta 20 vjet që një Qeveri përzihet në punën e sindikatave”, ka deklaruar Jasharaj.


Sipas tij, kryeministri Kurti nuk ka të drejtë t’i bëjë sindikatën përgjegjëse për gjendjen në arsim.

“Fajin e kanë subjektet e shtetit që janë deklaruar se e kanë prioritet arsimin, ne kemi kërkuar laptop për t’i zëvendësuar shkumësin dhe shpuzën. Ne s’jemi revoltuar vetëm tani, por kemi bërë greva edhe kur ishin ministrat tjerë”, u shpreh Jasharaj.

Ndryshe, Jasharaj, ka deklaruar gjatë një debati të mëhershëm për pagat në sektorin publik, se muaji janar 2022 mund ta gjejë vendin me protesta e greva, nëse Qeveria Kurti nuk i takon krerët e kësaj sindikate.

Mundësi e mirë pune, Fabrika e Mobileve “TE NASERI” kërkon 50 punëtorë!

Fabrika e Mobileve ”Te Naseri” e cila gjendet në Zonën Industriale në Shirokë me një eksperiencë të gjatë në prodhimin...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *