Kosova ta largojë taksën, që të mos rrezikohet miqësia me SHBA-të

  • 15.01.2019
Kosova ta largojë taksën, që të mos rrezikohet miqësia me SHBA-të

Gjatë muajit nëntor të vitit 2018, Qeveria e Kosovës i vendosi taksë 100% ndaj produkteve të cilat prodhohen dhe importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, po ashtu disa javë më parë Qeveria e Kosovës i vendosi taksë edhe brendeve ndërkombëtare që importohen nga Serbia.

Kësaj takse 100% ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovina, kanë ringjallur reagime të shumta, përveç vendeve të cilat u vendosën taksën, reagime të shumta ngjallën edhe Bashkimi Evropian gjithashtu edhe fuqitë e mëdha të botës, dhe aleati i Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


Përfaqësuesja e BE-së, Federica Mogherini që nga momenti i vënies së taksës e deri më tani, po insiston vazhdimisht që të largohet kjo taksë, por Qeveria e Kosovës është duke e mbajtur qëndrimin e vetë, ku thuhet se nuk largohet taksa për derisa Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet.

Gjithashtu, Aleati i Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i kërkuan Qeverisë së Kosovës që të largohet taksa ndaj Serbisë e Bosnje e Hercegovina, ku afat i është dhënë deri më datë 21 Janar, ku kjo kërkesë është bërë, nëpërmjet ultimatumi.

Sipas disa informatave nga eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu, i cili u kontaktuar nga lajmi.net, deklaroi se miqësinë e partneritetin që e kemi me SHBA-të , nuk duhet ta humbim, ku SHBA-të janë më meritorët për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Për lajmi.net, Gërxhaliu tha se: “Partneriteti me miqtë ndërkombëtar është i rëndësisë substanciale për Kosovën. Në këtë drejtim duhet të kuptohet se në veçanti SHBA-të janë më meritorët për zgjidhjen e problemit të Kosovës”.

Po ashtu, Gërxhaliu tha se, rekomandim i tillë i SHBA-ve duhet të shqyrtohet në mënyrë substanciale sepse ardhmëria e Kosovës është më me rëndësi sesa gjithçka tjetër.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë