Kosova nuk i pranon të pavaksinuarit, nga sot kërkohet certifikata me dy doza

Nga data e sotme, 3 janar 2022, për të hyrë në territorin e Republikës së Kosovës, çdo qytetar duhet të ketë në posedim certifikatën e vaksiniminit kundër COVID-19 me dy dozat, kurse në të kundërtën nuk do të mund të hyjë askush.

Kosova nuk i pranon të pavaksinuarit, nga sot kërkohet certifikata me dy doza

Në muajin dhjetor të vitit që lamë pas, Qeveria e vendit kishte miratuar masat e reja anti-COVID, ku në mesin e tyre një pikë e këtij vendimi ishte lënë për datën 3 janar 2022.

Sipas vendimit të marrë nga Qeveria e Kosovës, në kuadër të masave anti-COVID, për të hyrë në Kosovë, secili person duhet që të posedojë certifikimin e vaksinimit me dozat anti-COVID.


Ndryshe, personat që nuk i kanë dy dozat e vaksinës kundër COVID-19, mund të vaksinohen në aeroportin “Adem Jashari” si dhe në pikat kufitare, Merdare, Vermicë, Dheu i Bardhë dhe Hani i Elezit.

Kujtojmë se, sipas masave kundër COVID-19 që janë në fuqi, lëvizja e qytetarëve në vend lejohet nga ora 05:00 e mëngjesit, e deri në orën 00:00 të mesnatës.

Ndërkaq, gastronomisë i lejohet puna deri në ora 23:00, kurse muzika lejohet deri në orën 21:30.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës