Kosova me çmimet më të larta në rajon të produkteve ushqimore

  • 02.01.2019
Kosova me çmimet më të larta në rajon të produkteve ushqimore

Në muajin Nëntor, Kosova i vendosi taksë 100% ndaj produkteve që kanë prejardhje nga Serbia e Bosnja, por këto shtete që e rrethojnë Kosovën kanë çmime më të ulëta se sa shteti i Kosovës, ku thuhet se Kosova ka çmime më të larta të produkteve.

Duke krahasuar produktet e njejta në katër vende: Prishtinë, Tiranë, Preshevë dhe Shkup, doli e vërtetuar se në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë janë çmimet më të larta të atyre produkteve.


Pavarësisht se këto vende të lartë cekura radhiten me shkallë të papunësisë së lartë, çmimet e ushqimeve janë pothuajse të njejta me ato shtete tjera të Evropës.

Për ta vërtetuar këtë fakt, ekipi i portalit informativ KosovaPress bëri një hulumtim, ku u vërtetua se ushqimet bazë si: vaji, sheqeri, kripa, mielli, vezë, kafe, qumësht, domate dhe qepë këto produkte ky ekip i ka blerë në Prishtinë, Tiranë, Preshevë, dhe Shkup, dhe çmimet më të larta të këtyre produkteve kanë qenë në Prishtinë.

1 litër vaj, një pako sheqer, miell, kripë, ve, kafe, qumësht, domate dhe qepë, kanë kushtuar 8 euro e 66 cent, në njërën nga marketet e kryeqytetit.

Qytetarët e kanë shumë të vështirë që ti përballojnë këto çmime me pagat që ata kanë. Hasan Syla nga Prishtina, tha se pagat mujore që i kanë qytetarët e Kosovës, është vështirë që të mbijetojnë.

“Çmimet në krahasim me rrogat që i kemi janë të larta. Ne i kemi çmimet të barabarta me gjashtë shtetet e Evropës që janë. I kemi disa çmime të barabarta me ta. Kurse rrogat i kemi shumë më të ulta se ata… Ne i përballojmë po qysh i përballojmë, ne 30 për qind nuk mundemi me i përballu. Nuk përballohen me 75 euro me 150 euro. Një person i shpenzon ato, jo familja ”, ka thënë Hasan Syla.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë