Kosova i vendos sanksione të reja Rusisë dhe Bjellorusisë

Republika e Kosovës tashmë i është bashkangjitur Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për sanksione të reja kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Kosova i vendos sanksione të reja Rusisë dhe Bjellorusisë

Sanksionet e reja kundër Rusisë u prezantuan në prill nga Këshilli i Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, ndërsa Qeveria miratoi sanksionet e koordinuara me BE-në dhe SHBA-të.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka treguar se çfarë përfshijnë këto sanksione.


Bislimi ka bërë të ditur se sanksionet e reja kundër Rusisë dhe Bjellorusisë kanë të bëjnë me ngrirjen e aseteve në Kosovës të individëve apo edhe entiteteve të sanksionuara, po ashtu ndalim të qasjes dhe operimit në treg si dhe ndalim të udhëtimit dhe fondeve.

Kosova me sanksionet e reja ndaj këtyre dy shteteve ndalon çdo ndërmarrje të transportit rrugor rus apo bjellorus, me disa përjashtime.

Gjithashtu Qeveria e Kosovës ka ndalur edhe importin e qymyrit nga Rusia apo edhe nga shtetet që blejnë nga shteti rus.

Shteti i Kosovës ka vendosur edhe masa kufizuese të ngjashme kundër grupit “Wagner”, ky një entitet ushtarak privat me bazë në Rusi.

“Aktivitetet e këtij entiteti janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar”, tha Bislimi para miratimit.

Paraprakisht, Ekzekutivi miratoi një projektligj për ta mundësuar zbatimin e sanksioneve të reja kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Qeveria ka bërë edhe shqyrtimin e propozim-vendimit për zbatimin e sanksioneve ndërkombëtare të vendosura nga Këshilli i Bashkimit Evropian lidhur me marrjen e masave restriktive për terrorizëm ndaj ISIS dhe Al-Qaeda dhe personave fizikë dhe juridikë, subjekteve ose strukturave të tjera të lidhura me to.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë