Kosova dështoi 8 herë në anëtarësimin në INTERPOL, por Kosova përsëri aplikoi

  • 01.02.2019
Kosova dështoi 8 herë në anëtarësimin në INTERPOL, por Kosova përsëri aplikoi

Shteti i Kosovës pasi dështoi disa herë që të anëtarësohet ne organizatën më të madhe të Policisë, INTERPOL, së fundmi dështoi në muajin nëntor, por Republika e Kosovës po provon përsëri të anëtarësohet.

Në muajin nëntor të vitit të kaluar, u mbajt rivotimi në Asamblenë të Përgjithshme të INTERPOL-it, e cila u zhvillua në Dubai, ku Kosova dështoi, ku mori 68 vota pro, 51 vota kundër dhe 16 abstenime.


Megjithatë, Kosova nuk heqë dorë nga kjo organizatë, INTERPOL, siç duket përsëri Kosova ka dërguar kërkesë tek organizata e policisë, që të anëtarësohet.

Po ashtu, emaile të cilat i siguroi kallxo.com, Ekrem Mustafa, ministri i Punëve të Brendshme dhe kryeministri, Haradinaj thuhet se i kanë dërguar një letër Jürgen Stock, sekretar i INTERPOLIT, për aplikim të Kosovës në organizatën më të madhe të policisë, INTERPOL.

Por, siç dihet Kosova dështoi 8 herë radhazi, që të anëtarësohet në INTERPOL.

Kurse, në lidhje me anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL, Qeveria e Kosovës ndau një buxhet, për lobimin në lidhje me anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë