Konjufca pas takimit me homologen sllovene: Nuk mund të flasim për paqe në rajon, pa pasur drejtësi për sulmin në Banjskë

01.07.2024

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca në një konferencë për media pas takimit me kryetaren e Kuvendit të Sllovenisë, Urska Klakoçar Zupançiq, ka thënë se Sllovenia mbetet një shtet mik për Kosovën.

Konjufca pas takimit me homologen sllovene: Nuk mund të flasim për paqe në rajon, pa pasur drejtësi për sulmin në Banjskë Foto: Ilustrim

“I nderuar që ta pres në vizitën e saj të parë në Kosovë, kryetaren e Asamblesë së Sllovenisë, zonjën Zupançiq. Kryetarës i urova mirëseardhje dhe e falënderova për mbështetjen e palëkundur që Sllovenia i jep Kosovë në shumë procese sidomos ato euro integruese”, tha Konjufca.

Konjufca shtoi se homologen e tij sllovene e ka njoftuar edhe për zhvillimin ekomomik e shoqëror në Kosovë, si dhe e ka falënderuar edhe për procesin e liberalizimit të vizave dhe çështjes së anëtarësimit të Kosovën në Këshill të Evropës.

“E falënderova për përkrahjen e procesit të liberalizimit të vizave, proces ky i stërzgjatur dhe padrejtësisht i vonuar për qytetarët tanë. E falënderova edhe për mbështetjen për anëtarësim në Këshillin e Evropës”, tha ai.

Kryeparlamentari shtoi se me Zupançiq kanë diskutuar edhe për sfidat aktuale dhe në Ballkan.

Konjufca theksoi se homologes së tij i ka shprehur shqetësimin për tendencën destabliziuese të Serbisë.

“Ia shpreha shqetësimin tonë si popull dhe si shtetet për tendencën destabilzuese të Serbisë në Kosovë, ku kulmuan me sulmin ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës në Banjskë vitin e kaluar. Nuk mund të flasim për fqinjësi të mirë dhe paqe në rajon pa u dënuar dhe pa i vënë para drejtësisë kryerësit e këtij krimi dhe pa u adresuar përpjekjet e tilla destabilizuese”, tha Konjufca.