KMDLNJ: Mos liberalizimi i vizave e pësojnë qytetarët e jo politikanët

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) shprehin se ndaj vlerësimit që e kanë bërë ky këshill se mos liberalizimi i vizave për shtetin e Kosovës, e pësojnë qytetarët e jo politikanët.

KMDLNJ: Mos liberalizimi i vizave e pësojnë qytetarët e jo politikanët

Duke ditur se komisionari i BE bëri deklaratë dje në Prishtinë Johanes Hahn, deklaroi se liberalizimi i vizave me shumë gjasa do të shtyhet deri në vitin 2020, po ashtu Hahn kërkoi heqjen e taksës ndaj shtetit të Serbisë dhe Bosnja Hercegovinës për shkak që të mos bëhet shkak i shtyrjes së liberalizimit të vizave për qeytetarët e Kosovës, KMDLNJ tha se reciprocitetin me shtetin serb, duhet ta zbatojnë sa më shpejtë.

Ky këshill kërkoi që të ketë bashkëpunim mes partive në pushtet dhe atyre opozitare, “Në këtë kontekst , KMDLNj kërkon një bashkërenditje të pozitës dhe opozitës deri në tejkalim të situatës apo krijimit të rrethanave më të favorshme për Kosovën e që pastaj , pozita dhe opozita mund të merren vesh për caktimin e një date për zgjedhje të reja , pas reformës së Ligjit për Zgjedhje e që është kusht i domosdoshëm për ndryshime cilësore , si në nivelin e përfaqësimit politik ashtu edhe në palnin e vendimmarrjes “, shprehi KMDLNJ.


KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës