Këto ndryshime do të bëhen në Zvicër gjatë muajit tetor

Ngjarje të mëdha përsëri do të lejohen në Zvicër, këtu keni gjithçka që ndryshon në Zvicër në muajin tetor 2020.

Ndërsa ndryshimi do të ndodhë teknikisht të enjten, 1 tetor, organizatorët e ngjarjeve duhet të jenë të përgatitur në mënyrë që të lejojnë që ngjarjet me më shumë se 1.000 njerëz të zhvillohen përsëri, shkruan The Local.

Nga koncertet te ngjarjet sportive në stadiume, qeveria zvicerane përsëri ka lejuar ngjarje të mëdha.

Dhe ndërsa ndeshjet sportive shmangnin ngushtë një ndalim të alkoolit, gjërat ka të ngjarë të duken shumë ndryshe nga sa ishin para pandemisë.

Ora

Nuk ka asnjë sinjal më të madh se dimri po vjen sesa të ndryshosh orët.

Nga e shtuna 24 tetor deri të dielën 25, orët duhet të kthehen nga ora 3 e mëngjesit në 2 e mëngjesit.

Nëse nuk do të jeni zgjuar në atë kohë, ne nuk ju rekomandojmë të zgjoheni për ta bërë atë.

Kjo e zgjat natën me një orë – një lajm i mirë për këdo që pëlqen të flejë.

Lista e karantinës

Në ditët e fundit të shtatorit, Zvicra shtoi disa vende të reja në listën e saj “me rrezik të lartë”, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Belgjikën dhe Holandën.

Mbërritjet nga vendet në listë do të detyrohen të bëjnë karantinë pas mbërritjes në Zvicër për dhjetë ditë.

Kjo listë ndryshon shpesh dhe mund të pritet të ndryshojë në tetor.

Vaksinimet në dispozicion në barnatore në Aargau

Nga 1 tetori, vaksinimet do të jenë në dispozicion në farmacitë në kantonin Aargau.

Kjo përfshin vaksinat për gripin, encefalitin e rriqrave (i njohur gjithashtu si meningoencefaliti i hershëm i verës) dhe tetanozin.

Me Aargau të shtuar në listë, tani ka 23 kantone ku ofrohet vaksinimi në barnatore.

Lista e destinacioneve të Zvicrës kthehet (pothuajse) në normale

Pavarësisht nga pandemia, Zvicra ka njoftuar se do të fillojë përsëri fluturimin në një numër destinacionesh ndërkombëtare – duke rifilluar 85 për qind të listës së saj të destinacioneve para-pandemike.

Nga tetori, zviceranët do të fluturojnë përsëri në Boston dhe Johannesburg, së bashku me Mynihun dhe Wroclaw.

Ndryshimet në TV për përdoruesit e Swisscom

Nga tetori, Swisscom do të kombinojë Kitag, Bluewin, Teleclub dhe TV në një markë.

I njohur si ‘Blu’, ai do të zëvendësojë Kitag, Bluewin dhe Teleclub.

Për përdoruesit jo-Swisscom, Blue TV tani do të jetë në dispozicion falas.

Amazon Prime Video tani do të jetë në dispozicion edhe për Blue TV.

Shpëtimi ajror në Uri

Rega – shërbimi i shpëtimit ajror i Zvicrës i rinovuar ndërkombëtarisht – do të jetë në tokë në Uri nga 1 Tetori e tutje.

Aktualisht, operacionet e shërbimeve të urgjencës së Rega në Uri janë të kufizuara nga mungesa e mjekëve të urgjencës në kanton.

Drejtori i Shëndetësisë, Christian Arnold, tha në një deklaratë  se “automjeti i mjekut të urgjencës Rega përfaqëson një shtesë dhe përmirësim të vlefshëm në kujdesin mjekësor urgjent të njerëzve të Uri”.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.