KEDS shet rrymë jashtë, arsye që qytetarët e Kosovës janë në terr

  • 21.12.2018
KEDS shet rrymë jashtë, arsye që qytetarët e Kosovës janë në terr

Kompania për furnizim dhe distribuim të energjisë elektrike, KEDS, në periudhën më të ftohtë të vitit, ka lënë qytetarët e vendit pa energji. Gjatë gjithë kohës, arsyetimi i tyre ka qenë se reduktimet kanë ndodhur për shkak të prishjeve apo investimeve që është dashur t’i bëjnë në rrjet, raporton KTV.

Por, kompania turke nuk e ka ndalur aspak eksportin e energjisë për t’i mënjanuar reduktimet në vend. Sipas të dhënave të ofruara nga Operatori i Sistemit Transmisionit dhe Tregut-KOSTT, gjatë muajit nëntor, KEDS-i ka eksportuar 18 mijë megavat energji për orë, ndërsa në muajin tetor 50 mijë megavat.


Ndërsa, importi i energjisë elektrike, sipas të dhënave të KOSTT-it, gjatë muajit nëntor, ka qenë 139 mijë megavat për orë, ndërsa në muajin tetor 69 mijë megavat.

Megjithatë, KOSTT-i nuk ka ofruar të dhëna për shkëmbimin e energjisë gjatë muajit dhjetor.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka treguar se, për shkak të, reduktimeve u ka shqiptuar vërejtje KEDS-it dhe KESCO-s.

Madje, ZRRE bëri të ditur se është duke bërë monitorimin e të gjithë operatorëve, në mënyrë që të sigurohen se janë duke u respektuar ligjet dhe kushtet e licencave.

“Jo gjithmonë arsyet e ndaljes së furnizimit me energji janë për shkak të riparimeve, apo mirëmbajtjeve. Shpesh, ndërprerjet e energjisë ndodhin edhe për shkak të motit të keq, ngarkesës së rrjetit në zona të caktuara apo ndërprerjeve të paplanifikuara të gjeneratorëve. Për këtë, ZRRE-ja u ka tërhequr vërejtjen operatorëve KEDS dhe KESCO për ndërprerje të menjëhershme të reduktimeve dhe mosaplikim të ndërprerjeve të paplanifikuara të energjisë në emër të mirëmbajtjeve gjatë sezonit të dimrit, me përjashtim të mirëmbajtjeve të domosdoshme, pa të cilat mund të rrezikohet sistemi apo siguria e furnizimit të energjisë”, ka thënë Adelina Murtezaj, zyrtare për marrëdhënie me publikun në ZRRE.

Ndërsa, drejtori i Korporatës Energjetike të Kosovës, Njazi Thaqi, thotë se termocentralet janë duke punuar me të gjitha kapacitet.

Në kontratën e nënshkruar me qeverinë, me rastin e privatizimit të KEDS-it, kjo e fundit është obliguar që ta bëjë furnizimin 24 orë me energji.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë