Mbi 60 mjekë janë larguar për tre muaj, shtetit i kërkohet të mos e injorojë këtë dukuri

  • 02.04.2022
Mbi 60 mjekë janë larguar për tre muaj, shtetit i kërkohet të mos e injorojë këtë dukuri

Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu ka thënë se brenda 3 muajve të parë të vitit 2022 Kosovën e kanë lënë 62 mjekë të specialiteteve të ndryshme.

Sejdiu konsideron se shteti po e injoron këtë problem duke mos bërë asgjë në drejtim të ndaljes së ikjes së trurit shëndetësor.


“Shumica prej tyre janë specializantë që janë në shkollim, shteti iu ka ofruar por çka iu ka ofruar. Dhe shqetësimi tjetër është se po injorohet ky problem i cili nuk është për t’u injoruar sepse nëse ne kemi projektuar sivjet 250 persona, shkojnë me moshën mesatare 30 vite, dhe nëse shohim se Fakulteti i Mjekësisë përafërsisht 150 po prodhon mjekë në vit, ne automatikisht jemi në minus, plus këta që po dalin në pension, plus këta që po dalin me të madhe në privat po e lëshojnë institucionet shtetërore”, theksoi ai.

Kreu i OMK-së është shprehur për KosovaPress se kryesisht kushtet e punës, ato të shkollimit të mëtejmë dhe pagat janë faktorët kryesorë që po i shtyn mjekët të marrin vendim që profesionin ta vazhdojnë ta ushtrojnë jashtë Kosovës.

Ai shprehet se me këtë trend të ikjes brenda 10 viteve klinikat dhe spitalet publike do të mbyllen në mungesë të profesionistëve shëndetësorë.

Dukurinë e ikjes së “trurit mjekësor” nga Kosova e shohin me shqetësim edhe anëtarët e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale. Deputeti Bekim Haxhiu vlerëson se duhet një reagim i menjëhershëm nga institucionet përgjegjëse./KP/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë