Jasharaj: Ata që mendojnë se do ta kërcënojnë SBASHK-un, e kanë të kotë

Jasharaj: Ata që mendojnë se do ta kërcënojnë SBASHK-un, e kanë të kotë
Çlirim Gashi

03.06.2021 / Lajme


Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Rrahman Jasharaj, ka reaguar pas deklaratave të ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci, e cila ka thënë se nuk pranon që askush ta shantazhojë.

Jasharaj tha se as ai dhe as SBASHK-u nuk kanë shantazhuar as këtë qeveri dhe as qeveritë e kaluara, por siç u shpreh, ata vetëm bëjnë paralajmërime që të mos kenë nevojë për greva sepse po humbin nxënësit.

“ Ata që mendojnë se do ta kërcënojnë SBASHK-un e kanë të kotë.  Ne nuk shantazhojmë. SBASHK-u 30 vjet me radhë ka pas presione, edhe në vitet e okupimit nga pushtuesi serb e edhe pas luftës kemi pas ndonjëherë edhe debate e përplasje, por nuk kemi premtuar shantazhe. Nuk bëjmë shantazhe dhe askush s’mund të na e mbyllë gojën sepse ne jemi zë i punëtorëve të arsimit”, deklaroi Jasharaj në Klan Kosova.

Ai po ashtu u shpreh që Nagavci duhet të mësohet me këto sepse siç tha, ata vazhdimisht paralajmërojnë situata me kohë në mënyrë që institucionet të mos thonë se i kemi zënë të befasuar.

“Kemi kërkuar dialog nga i cili ka ikur edhe Hekuran Murati, se Qeveria i ka mbetur borxh arsimit, se ishte vendosur që të kemi dy mbështetje materiale prej 100 eurosh”, tha Jasharaj.

RAPORTO