Instituti Hidrometeorologjik njofton se si do të jetë moti në Kosovë të dielën

Të dielën në vend do të mbajë mot i vranët dhe me intervale të shkurta me diell, bën të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Sipas IHMK’së, vranësirat gjatë ditës vende-vende do të shoqërohen me riga lokale shiu.

Temperaturat do të shënojnë vlera pozitive në të dy vlerat ekstreme, minimalet ndërmjet 3-4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius, njofton instituti.

IHMK’ja paralajmëron se do të fryjë erë kryesisht nga juglindja, me shpejtësi 1-6m/s.

RAPORTO