Importet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina shënojnë rënie 99 për qind

  • 02.01.2019
Importet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina shënojnë rënie 99 për qind

Në muajin Nëntor të vitit 2018, pasi Qeveria mori vendimin për vendosjen e taksës 100% ndaj produkteve që kanë prejardhje nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, ndikoi shumë në importin e atyre prodhimeve në Kosovë sipas statistikave në përqindje kjo taksë ka ndikuar mbi 99%. Ku Qeveria e Kosovës në muajin Dhjetor 2018, mori vendimin që edhe prodhimet ndërkombëtare që prodhohen në Serbi të kenë taksë 100%.

Bahri Berisha, Drejtori i përgjitshëm i Doganës së Kosovës, shprehi se ky vendim ka efekt pozitiv duke fuqizuar prodhuesit vendas. “Efekti i vendimeve ka pasë rënie mbi 99% të importit nga këto dy vende, në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, nëntor-dhjetor, ka pasë 60 milionë euro import nga këto dy vende, ndërsa tani kemi disa qindra mijëra euro, efekti më i madh është në fuqizimin e prodhuesve vendës”.


Po ashtu Berisha shtoi se nëse i marrim të dhënat pas vendimit të Qeverisë për taksën 100% ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës, ato të dhëna tregojnë se kemi një rënie drastike të importit nga këto dy shtete, ku mesatarja nga Bosnja ka qenë 8 milionë euro, kurse mesatarja nga Serbia ka qenë 40 milionë euro duke u bazuar në import.

Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për masën 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës, në Doganën e Kosovës kalojnë rreth 120 milionë të hyra. “Në anën tjetër sfidë tek të hyrat kanë pasë ndikim vendimet e Qeverisë së Kosovës në fushën fiskale, marrëveshja e MSA-së të gjitha së bashku deri sot kalojnë mbi 150 milionë euro mbi të hyrat në Doganat e Kosovës”.

Shteti i Kosovës importon prodhime nga shumë shtete botërore, ku deri më tani importi më i madh në Kosovë ishin prodhimet e Serbisë, por nga vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën 100% për shtetin Serb e Boshnjak, tani Kosova importin më të madhë e ka nga shteti kryesor Gjermania, pastaj nga Turqia, Italia, Kina në fund është Shqipëria, por ka qenë e pamundur që të bëhet zëvendësimi i të gjitha produkteve, pasi që për të lidhë kontrata të reja, bizneseve iu duhet 1 muaj kohë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë