Idriz Selimaj: Shtyhet për në qershor aplikimi i pullës mjedisore

  • 01.02.2019
Idriz Selimaj: Shtyhet për në qershor aplikimi i pullës mjedisore

Ndonëse Ministria e Infrastrukturës kishte paralajmëruar që më një shkurt të fillojë së aplikuari pullën mjedisore, e cila do ta bëjë matjen e gazrave të veturave, një gjë e tillë nuk do të bëhet deri më një qershor të këtij viti.

Kjo për shkak që, sipas zyrtarëve të këtij dikasteri, shumë qendra të kontrolleve teknike kanë kërkuar që të shtyhet për shkak se ende nuk janë të pajisura me mjete të duhura dhe se stafi nuk është i kualifikuar, raporton KTV.


Idriz Selimaj, Zv/ministër në Ministrinë e Infrastrukturës, thotë se çmimi për këtë pullë do të jetë i volitshëm, por kur të fillojë së aplikuari do të rritet edhe çmimi për kontrollim teknik.

Këtë e mirëpresin edhe qendrat e kontrollit teknik në kryeqytet, por thonë se iu është dashur më shumë kohë derisa ta kualifikojnë stafin dhe të marrin pajisje të reja.

Pulla apo tiketa mjedisore e automjeteve është një shenjë që vendoset ne pjesën e përparme të xhamit të automjeteve, për ta treguar nivelin e emisioneve që emetohen nga automjeti përkatës.

Qëllimi i përdorimit të saj është reduktimi i ndotjes së ajrit nga burimet e lëvizshme, duke përcaktuar zona të lejuara apo të ndaluara për qarkullimin e automjeteve, varësisht nga niveli i emetimeve të gazrave që lirojnë ato.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë