Humbjet që po i ndodhin Serbisë me vendosjen e taksës

  • 31.01.2019
Humbjet që po i ndodhin Serbisë me vendosjen e taksës

U bënë që 2 muaj e më shumë, që u vendos taksa 100% ndaj mallrave serbe dhe ato boshnjake, por Kryeministri i Kosovës është duke pësuar shumë presion nga shteti aleat, si Amerika dhe Bashkimi Evropian, që të pezullohet taksa, por Haradinaj nuk zmbrapset nga vendimi që ai mori, kurse Ekonomia Serbe është duke pasur rënie shumë të madhe.

Sipas statistikave doganore të Kosovës, ekonomia serbe ka pësuar 66 milionë euro humbje, pas vendosjes së taksës nga Qeveria e Kosovës.


Po ashtu, rënien e ekonomisë e bëri të ditur, ministri i turizmit dhe telekomunikacionit në Serbi, Rasim Ljajiq ku deklaroi se shteti Serb po pëson humbje të mëdha, vetëm për dy muaj ka humbur 66 milionë euro.

“Nuk e di nëse do të ndodhë rënia e taksës apo rënia e qeverisë në Prishtinë”, ka thënë ai, raporton “Zëri”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë