Bizneset Vende Pune Ofertat

Haxhiu: Rritet numri i qytetarëve që kërkojnë ndihmë juridike falas

Haxhiu: Rritet numri i qytetarëve që kërkojnë ndihmë juridike falas

06.06.2023 Lajme

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka pjesë në konferencën “Të bashkuar për ndihmë juridike falas” në kuadër të Javës së Ndihmës Juridike Falas.

Me këtë rast ajo tha se kanë ndërmarrë veprime konkret për çka edhe është rritur numri i atyre që kanë kërkuar ndihmë juridike falas.

Përderisa tha ajo në vitin 2021 mbi 4 900 persona kërkuan këtë shërbim në vitin e shkuar numri është rritur për 30%.

Vetëm gra Haxhiu sqaroi se kanë qenë 2619, dhe se në këtë kategori janë futur për herë të parë edhe gazetarët.

“Qasja në drejtësi është shtyllë themelore e drejtësisë. Kemi marrë veprime konkrete për ofrimin e ndihmës juridike falas. Falë ndryshimeve është rritur numri i qytetarëve që kërkojnë ndihmë juridike falas, për herë të parë edhe gazetarët kanë hy në këtë kategori”.

“Në viti 2021 është dhënë ndihëm juridike për mbi 4 900 persona në vitin 2022 kjo është rritur për 30%. Vitin e kaluar 2619 grave i është ofruar ndihmë juridike. MD është në proces të krijimit të akteve ligjore, ka ende shumë punë për të bërë. Shteti përherë duhet të jetë në ndihëm të qytetarëve. Të informojmë qytetarë për shërbimet që ofron Agjencia, ende një pjesë e konsiderueshme e qytetarëve nuk dinë për shërbimet që ofron kjo Agjenci”.

Albert Zogaj, kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), tha se ndihma juridike falas mundëson që qytetarët të jenë i barabartë para ligjit.

Madje ai kërkoi që përfaqësi të jetë adekuat në mënyrë që vendimet të mos jenë të diskutueshme.

“Është e rëndësishme që sistemi ka ndryshuar shumë nga viti 2010, ku gjykata kanë rol pasiv dhe përgjegjësi është bartur të palët. E kemi mision që fati i drejtësi të mos varet nga pavarësia financiare. Ndihma juridike falas mundëson që qytetarët të jenë i barabartë. Kosova e ka sfidë numrin e lëndëve. Të sigurohemi që përfaqësimi të jetë adekuat, që mos të kemi vendimet të diskutueshme”.

Veton Shabani, zëvendëskryesues i KPK-së, tha se të gjithë qytetarët kanë të drejtë të kenë qasje në drejtësi, prandaj edhe duhet që të ndryshohen dhe unifikohen praktikat më të mira të ndihmës juridike flas.

“Mbrojtja e të drejtës gjyqësore paraqet të drejtën e qytetarëve para ligjeve e Kushtetutës. Për KPK ndër parimet kryesore është respektimi i të drejtave dhe qasja në drejtësi. Të gjithë qytetarët kanë të drejtë të kenë qasje në drejtësi. Duhet të bashkëpunojmë për të ndryshuar dhe unifikuar praktikat më të mira të ndihmës juridike falas”.

New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë