Hapet sezoni i gjuetisë, por në Rajonin e Prizrenit ndalohet gjuetia edhe më tej

  • 27.09.2022
Hapet sezoni i gjuetisë, por në Rajonin e Prizrenit ndalohet  gjuetia edhe më tej

Me datë 12 Shator 2022 Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka nxjerr vendimin për hajen e sezonit të gjuetisë në Republikën e Kosovës.

Sipas vendimit të ministrisë përkatëse sezoni i gjuetisë hapet nga data 18 Shtator 2022.

Gjuetia është e lejuar duke zbatuar rregullat në vendim, nëpër vend gjuetisë e caktuara dhe licencuara. Në këto vende gjuetia lejohet vetëm të dielën dhe me leje të menaxherit të vend gjuetisë.


Por është e rëndësishme të ceket se në Rajonin e Prizrenit nuk ka asnjë park apo vend gjueti të licencuar, andaj gjuetia në Rajonin e Prizrenit edhe më tej nuk është lejueshme.

Policia e Kosovës në Rajonin e Prizrenit do të bëjë patrullime të shtuar nëpër zona të caktuar dhe kushdo që haset në gjueti apo dëshmohet se është nisur për në gjueti, kundër tij do të merren masat ligjore dhe do të fillohet procedura penale për veprën penale “ Gjueti e kundërligjshme”.

Ftohen qytetarët e pasionuar pas gjuetisë dhe të gjithë të tjerët që të zbatojnë vendimin qeverisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë