Bizneset Vende Pune Ofertat

Haliti: Këto janë temat që do të diskutohen nga Stoltenberg, në takim me Kurtin e Osmanin

Haliti: Këto janë temat që do të diskutohen nga Stoltenberg, në takim me Kurtin e Osmanin

20.11.2023 Lajme

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti thotë se takimi i kryeministrit Kurti me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, do të zhvillohet me tema të ndryshme, përfshirë këtu edhe marrëveshjet e nënshkruara më parë.

Haliti në një prononcim për GazetaBlic thekson se, Stoltenberg do jap informacion kofidencial lidhur me dyshimet që Serbia e Rusia po përgatitin një luftë të re në Ballkan, sidomos sipas tij, në Kosovë.

“Besoj që Z. Stoltenberg do ua përseris kërkesat e BE dhe SHBA, për sa i përket zbatimit të marrëveshjeve të nënshkruara më parë , ashtu siç do ua rikujtoj që siguria , integriteti teritorial dhe politik i Kosovës, është i garantuar nga NATO”, tha Haliti.

“Gjithashtu besoj që do ju jap informacion kofidencial lidhur me dyshimet që Serbia e Rusia po pergatitin një luftë të re në Ballkan e me theks të veçantë në Kosovë”, shtoi ai.

Tutje, Haliti thotë se temë diskutimi do të jetë edhe situata në veri të Kosovës, por sipas tij, tema kryesore do jetë Integrimi i Ballkanit Përendimorë në BE.

“Normalisht që do diskutojnë edhe për situaten e krijuar në veri, rreziqet që mund ti vijnë Kosovës. Por mendoj që tema kryesore do jetë Integrimi i Ballkanit Përendimorë në BE, obligimet e Kosoves që duhet të përmbushen edhe për fillimin e negociimit për tu antarësuar në NATO”, tha Haliti.

“Pra nuk mjafton vetëm dëshira e jonë, por duhet të fillojmë në përmbushjen e obligimeve dhe detyrimeve për ti hapur Kosovës rrugëtimin perëndimorë. Nga Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti, pres që ti kuptojnë mesazhet dhe të fillojnë zbatimin e detyrave të shtëpisë”, tha Haliti për GazetaBlic.

Kujtojmë se, Qeveria e Kosovës, ka bërë të ditur se takimi i kryeministrit Kurti me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, do të zhvillohet nga ora 16:35.

Sipas njoftimit, për këtë takim mediet mund të marrin pamje në oborrin e Qeverisë, ndërsa ato nga takimi thuhet se do të shpërndahem për media nga Zyra për Komunikim me Publikun.

Para takimit me Kurti, i pari i NATO-s do të pritet nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ku pas takimit do kenë konferencë të përbashkët për medie.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë