Greva në arsim, orët e humbura nuk zbatohen!

Greva në arsim, orët e humbura nuk zbatohen!

Edhe pse profesorët universitarë kanë paga më të larta se të nivelit fillor e të mesëm, ata kanë thënë se kërkesa e përgjithshme është rritja e koeficientit.

Por, shkaku i grevës vazhdojnë të pësojnë edhe fëmijët e ciklit të ulët dhe të mesëm.


Klasa e parë deri në të katërtën, në ditë i mban 5 orë mësimi dhe për 7 ditë të grevës llogaritet se nxënësit kanë humbur 35 orë mësimi dhe shumë njësi mësimore.

Ndërkaq, cikli i mesëm i ulët, ose klasa e pestë deri në të nëntën, në ditë mban 6 orë, që i bie se nxënësit kanë humbur 42 orë mësimi.

Mësimdhënësit kanë thënë se nëse greva ndërpritet shpejt, do të mundohen t’i kompensojnë njësitë mësimore, megjithëse kjo nuk do të bëhet në fundjavë, por vetëm gjatë mësimit të rregullt.

Por, nëse greva vazhdon, ata thonë se nuk do të arrijnë ta kompletojnë fare plan-programin mësimor të një viti.

Zyrtarë të SBASHK-ut, kanë konfirmuar se orët e humbura nuk do të zëvendësohen.

Sipas SBASHK-ut, në të gjitha komunat e Kosovës nuk po mbahet mësimi, derisa në Deçan, që u paralajmërua se u ndërpre greva, Sindikata thotë se mësimi është mbajtur vetëm në shkollën fillore të Glloxhanit.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës