Greva e mësimdhënësve pritet të vazhdojë edhe në javën e ardhshme

  • 19.01.2019
Greva e mësimdhënësve pritet të vazhdojë edhe në javën e ardhshme

Greva e mësimdhënësve e nisur nga dita e hënë e kësaj jave, pritet të vazhdojë edhe në javën e ardhshme.

Kjo pasi që Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ende nuk ka arritur një marrëveshje me Sindikatën e Bashkuar të Arsimit Shkencës e Kulturës (SBASHK), rreth kërkesave të tyre për rritje të pagave.


Lajmin e ka konfirmuar për “Gazeta Blic” Valim Gashi, zëdhënës i MASHT-it. Megjithatë, ai thotë se po bëjnë përpjekje në çdo kohë për të gjetur një zgjidhje për të dalur nga kjo situatë.

“Ende nuk ka diçka konkrete, por ne jemi duke u angazhuar në çdo moment për ta ndalur grevën dhe për të filluar procesin mësimor”, tha Gashi për “Gazeta Blic”.

Në anën tjetër kryetari i SBASHK-ut ka thënë se greva në arsim do të vazhdojë derisa të realizohen kërkesat e arsimtarëve.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë