Greva e kirurgëve zgjati më shumë se një muaj dhe Qeveria nuk po merr asnjë vendim

  • 28.01.2019
Greva e kirurgëve zgjati më shumë se një muaj dhe Qeveria nuk po merr asnjë vendim

U bënë më shumë se një muaj që kirurgët kanë hyrë në grevë, kurse greva në arsim sot ka hyrë në javën e tretë, së shpejti do ti bashkohen edhe shërbyesit civil kësaj greve, e gjithë kjo grevë po bëhet për shkak të rritjes së koeficientit të pagave. Por, Qeveria e Kosovës deklaroi se ne nuk i përballojmë të gjitha këto kërkesa, po ashtu analistët e politikës këto greva vlerësohen si rrezikim për Qeverin e Kosovës.

Siç dihet, kirurgët nga data 17 Dhjetor të vitit 2018 kanë hyrë në grevë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për shkak që të ndryshohet ligji për paga, ku më vonë kësaj greve iu bashkangjitën edhe ortopedët.


Këto greva kanë ardhur për mos pakënaqësit e mosrritjes së pagave, ku me datën 25 Janar, infermierët organizuan një protestë në oborrin e QKUK-së.

Greva e kirurgëve dhe ortopedëve, kanë bërë që edhe anëtarët e Komisionit për Shëndetësi në Kosovë të jenë të shqetësuar për këtë grevë.

Kurse, Drita Millaku anëtare e Komisionit për Shëndetësi në Kosova tha se: “Ne jo vetëm që do të mbetemi pa kuadro të reja, por jemi në rrezik edhe me këta që i kemi në punë, pasi nuk po ua mundësojmë kushtet elementare për punë. Është një gjendje e rëndë në përgjithësi në shëndetësi sa u përket edhe infermierëve, sepse edha ata kanë filluar të largohen në drejtim të Gjermanisë. Shpresoj që një presion i madh i qytetarëve do të mundë ta ndalojë këtë ministër dhe këtë Qeveri, sepse vetëm kategoria e sojit të  ministrit do të na mbetet në vitet e ardhshme. Grevat e njëpasnjëshme tregojnë së në çfarë gjendje është shëndetësia”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë