Gjermania përsëri ndihmonë Kosovën me 15 respiratorë

Gjermania sot ka dhuruar në Kosovë 15 respirator, donacion ky që ka vlerë prej rreth 500.000 euro.

Kosova sot ka pranuar donacion nga shteti Gjerman, ku u pranuan 15 respirator në QKUK, njfoton Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj.

Gjithashtu, ministri Zemaj, ka theksuar se javë më parë nga ky shtet kemi pranuar donacion me mijëra teste RT-PCR për përballjen me Covid 19.

“Këto ditë, misioni i Institutit “Robert Koch” e ka vlerësuar lartë punën tonë profesionale dhe suksesin e menaxhimit të pandemisë, duke e certifikuar edhe Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare të IKSHPK-së, testet e të cilit do të pranohen në Gjermani, e me këtë qytetarëve dhe mërgimtarëve tanë iu lehtësohet kalimi i kufijve për në shtetet e BE-së” ka shtuar Zemaj.

Zemaj thotë se shteti mik i Gjermanisë po i ofron mbështetje të madhe Kosovës në këtë kohë të vështirë, sidomos për shëndetësinë tonë dhe ne jemi shumë mirënjohës.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.