Gastronomët paralajmërojnë largimin e arkave fiskale: Është mbushur kupa, s’kemi asnjë ndihmë

  • 15.09.2021
Gastronomët paralajmërojnë largimin e arkave fiskale: Është mbushur kupa, s’kemi asnjë ndihmë

Rritja e rasteve të infektimeve dhe vdekjeve nga COVID-19, ka bërë që Qeveria e Kosovës të ndërmerrë masa për luftimin, kontrollimin dhe parandalimin e këtij virusi.

Por, për këto masa të vendosura kundër COVID-19, Qeveria nuk është koordinuar me Shoqatën e Gastronomëve për asnjë vendim të marrë.

Përkundër takimeve të shumta, Veton Zuka nga Shoqata e Gastronomëve ka thënë për EkonomiaOnline, se për masat anti-COVID nuk janë konsultuar fare.


Gjithashtu, ai ka thënë se tashmë koha fillon të ftohet dhe se kufizimi i hapësirave të brendshme në lokale do ta dëmtojnë shumë sektorin e gastronomisë.

Po ashtu, ai ka shtuar se kanë kërkuar takim me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia për koornidim për ndihmë financiare.

Zuka nga SHGK-ja ka thënë se disa prej kërkesave financiare që i kanë parashtuar edhe më herët mund të aplikohen në mënyrë që të tejkalohet si krizë dhe mund të jetë opsioni më i mirë me filluar me kërkesë të vaksinimi çdo klienti në mënyrë që të mundësohet puna brenda edhe në hapësira të mbyllura.

Ai ka paralajmëruar edhe heqjen e arkave fiskale, nëse nuk ka lirim të masave kundër COVID-19 për sektorin e gastronomisë.

Po ashtu, Veton Zuka ka shtuar se tashmë është mbushur kupa dhe se të gjitha këto kufizime për sektorin e gastronomisë dhe mos të diskutohet për asnjë ndihmesë sipas tij një gjë e tillë është e papranueshme.

Ai ka theksuar se nëse vazhdohet edhe më tutje kështu, të njëjtit presin takim edhe me gastronomë dhe se do të vendosin për hapat e mëtutjeshëm, ku njërën prej opsioneve ka thënë se është edhe largimi i arkave fiskale nga lokalet.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë