Furnizimi me energji elektrike, nuk pritet të lehtësohet por vetëm por keqësohet

  • 01.11.2022
Furnizimi me energji elektrike, nuk pritet të lehtësohet por vetëm por keqësohet

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka raportuar në Komisionin për Ekonomi lidhur me furnizimin me energji elektrike në vend si dhe funksionin e ndërmarrjeve në fushën e energjisë. 

Rizvanolli bëri të ditur se kërkojnë shtyrje pasi situata nuk po pritet të lehtësohet por vetëm por keqësohet. 


“Kemi kërkuar shtyrje 30 ditë pasi situata nuk pritet të lehtësohet por të keqësohet muajve të dimrit. Duke marrë parasysh vazhimësinë e këtyre vendimeve edhe rekomandimet që mund të merren”, tha Rizvanolli.

Për furnizimin me energji elektrike në vend, Rizvanolli ka thënë se KEK-u po funksionon me dy termocentrale. 

“Po filloj nga niveli i prodhimet në Kek, aktualisht janë në funksion dy termocentrale të Kosova A dhe Kosova B. 125 mg në secilin njësi. Njësia a5 është aktualisht është jashtë funksionit. Para vitit të ri është e pakundur të hyjë në funksion në KEK. Me një kapacitet prej 750 mg, nga ana e KEK-ut nuk ka kufizime” theksoi ajo

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë