Koalicioni me VV-në Formimi i qeverisë, Mustafa nesër takohet me të dërguarin e Angela Merkelit

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa nuk pret që bisedimet për arritjen e koalicionit qeverisës me Vetëvendosjen të zgjasin gjashtë muaj sikurse në vitin 2014, por paralajmëroi se në rast të dështimit të marrëveshjes, atëherë si parti do të shkojnë në opozitë.

Ai këto komente i bëri pas takimit të Këshillit të përgjithshëm të LDK-së, ku është biseduar lidhur me ecurinë e bisedimeve për formimin e qeverisë së re, të cilat janë vënë në ngërç për shkak mos pajtimeve për postin e presidentit.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës deri më tash kanë zhvilluar 11 takime, por pa mundur të arrijnë marrëveshjen finale, pavarësisht se këto dy parti, që dolën të para në zgjedhjet e 6 tetorit, thonë se kanë përafrim të qëndrimeve, transmeton RTK.

Kreu i LDK-së Isa Mustafa tha se LDK është e përkushtuar që të arrijë një koalicion për bashkëqeverisje me Lëvizjen Vetëvendosje dhe se do të vazhdojë t’i përgjigjet ftesave së VV-së për takimet e ardhshme.

I pyetur se a ka presion ndërkombëtar për arritjen e marrëveshjes, kryetari Mustafa tha se nuk është takuar me ambasadorin amerikan Philip Kosnett, por me ambasadorët e QUINT-it nga të cilët ka kërkuar ndihmën e tyre në procesin e arritjes së marrëveshjes për formimin e koalicionit qeverisës.

Ai tha nesër do të takohet me të dërguarin e Merkel nga CDU për të biseduar lidhur me negociatat për arritjen e koalicionit qeverisës.

Lidhur me atë nëse problemi qëndron te posti i presidentit, Mustafa tha se në vitin 2014 ishte formuar koalicioni i atëhershëm pas gjashtë muajsh, por tash pret që kjo të kryhet më herët edhe pse nuk ka një gatishmëri e VV-së që postin e presidentit ta ketë LDK-ja.    

Ai ka bërë të ditur se në momentin që VV i fton për bisedime, LDK-ja është e gatshme.

Lidhur me çështjen e Ministrisë së Brendshme që ajo t’i takojë LDK-së, Mustafa nuk deshi të komentojë këtë duke thënë se të gjitha ministritë janë të rëndësishme.

Ai tha se në momentin që do të pajtohej VV kur të zgjidhej çështja e postit të presidentit, LDK-ja do t’i ofronte njërën nga ministritë e saj, por që nuk ka marrë përgjigje pozitive.

Derisa kreu i VV-së Albin Kurti ka thënë më herët se mund të kërkojë emrin nga radhët e LDK-së për president, kryetari Mustafa tha se ende nuk kanë përcaktuar emra për president dhe as për ministra, as për zëvendës ministra dhe as për kryetar të Kuvendit.

Ai ndërkaq ka paralajmëruar edhe për hapat e tjerë që do të ndërmarrë LDK-ja nëse nuk do të ketë marrëveshje përfundimtare për formimin e qeverisë.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.