Bizneset Vende Pune Ofertat

Draftligji për pagat shpreh pakënaqësi edhe tek Sindikata e Doganës

Draftligji për pagat shpreh pakënaqësi edhe tek Sindikata e Doganës

29.01.2019 Lajme

Draftligji për pagat, është duke i shqetësuar shumë sindikata, po ashtu kanë hyrë edhe në grevë si: Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, po ashtu edhe kirurgët ku iu bashkangjitën kësaj greve edhe ortopedët, ndërsa sot pati një grevë njëorëshe nga shërbyesit civil, së fundmi Sindikata e Pavarur e Doganës ka shprehur shqetësimet që po shkaktohen tek sindikata e Doganës nga ky draftligj për paga.

Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës, gjat një komunikate për media, deklaruan se draftligji për paga, në tërë sektorët publik po shkakton pakënaqësi të çështjes së pagave po ashtu edhe tek puntorët e Doganës.

Gjatë njoftimit për media nga kjo sindikatë thuhet se: “Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës konsideron se janë shterrur të gjitha format tjera për realizmin e këtyre kërkesave, edhe përkundër njoftimeve paraprake situata mbetet e njëjtë. Tash e tutje SPDK do të kalojë në forma tjera të reagimit sindikal të paralajmëruara edhe medialisht ditë më parë”.

Po ashtu, kërkohet urgjentisht që Qeveria e Republikës së Kosovës, që të marrin masa ndaj rritjes së koeficientit të pagave në draftligjin e pagave për Doganën e Kosovës, po ashtu të njejtën gjë po kërkojnë edhe Sindikatat e tjera.

“Në të kundërtën veprimet sindikale të ndërmarra konformë dipozitave ligjore në vend, do të intensifikohen ditëve në vijim”.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë