Ditëve në vijim mot i kthjellët dhe me diell, nga e enjtja rikthehet moti i nxehtë veror

Ditëve në vijim mot i kthjellët dhe me diell, nga e enjtja rikthehet moti i nxehtë veror
Herolind Bytyçi

07.07.2020 / Lajme

Në ditët e ardhshme mbi rajon do të depërtojnë fusha stabile të presionit të lartë, të cilat favorizojnë mot kryesisht të kthjellët dhe me diell.

Ndërkohë nga Afrika veriore, shtrirja e masave të ngrohta ajrore, nga dita enjte dhe premte rikthen motin e nxehtë veror, me temperatura maksimale edhe mbi 30C.

Sipas parashikimeve të fundit, ditën e diel dhe fillim të javës së ardhshme, një front i ftohtë pritet të sjellë sërish mot më të freskët dhe rënie të temperaturave përreth vlerave mesatare, mirëpo gjasat për të reshura mbeten të ulëta.

8.07.2020 – Pas mëngjesit të ftohtë, ditën kryesisht kthjellët, me diell dhe më ngrohtë. Temperaturat në vise të ulëta 10C deri 27C, e në vise malore 5C deri 19C. Do të fryj erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 3-8m/s. Indeksi UV: 9.

9.07.2020 – Kthjellët dhe me diell. Në mëngjes ftohtë, e gjatë ditës më nxehtë. Temperaturat në vise të ulëta 10C deri 30C, e në vise malore 7C deri 22C. Do të fryj erë e lehtë nga verilindja 2-6m/s. Indeksi UV: 10.

RAPORTO