Detaje/ Si do të përcaktohet çmimi i derivateve në Kosovë

  • 27.06.2022
Detaje/ Si do të përcaktohet çmimi i derivateve në Kosovë

Ushtruesja e detyrës së kryeinspektores së tregut në Ministrinë e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Lebibe Haliti, për Klan Kosova tregoi se tashmë ka nisur monitorimi i zbatimit të këtij udhëzimi, dhe se çmimet e reja do të publikohen çdo ditë nga ministria para orës 10:00.

Kjo, sipas saj, do të jetë rutinë dhe do të zgjasë 30 ditë. Ndërsa për të gjitha ata që nuk e respektojnë këtë vendim, dënimet e parapara janë nga 2.000-6.000 euro.


“Ashtu siç është përcaktuar edhe në udhëzimin administrativ, Dogana e Kosovës çdo ditë na informon për çmimin e furnizimit, ku hyjnë taksat, akciza, transporti, TVSh-ja, etj, dhe e nxjerrim një mesatare të 10 milionë litrave të fundit për produktin dizell, një milion për produktin benzin dhe produkte të tjera të naftës dhe kalkulimi bëhet nga departamenti përkatës në kuadër të Ministrisë së Tregtisë, ku nxirret çmimi mesatar për 10 milionë litra të fundit.

Atij çmimi i shtohen edhe 12 cent për shpenzime të tjera që i kanë pikat e karburantit dhe del një çmim maksimal i lejuar, i njohur në popull si çmimi tavan”, deklaroi Haliti.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë