Çmimi i derivateve nuk duhet të ndikojë në rritjen e çmimeve të tjera në treg

Rritja e çmimeve në tregun e vendit tonë nuk ka të ndalur, që nga muaji shtator i këtij viti është vërejtur një rritje e konsiderueshme e çmimit të produkteve.

Çmimi i derivateve nuk duhet të ndikojë në rritjen e çmimeve të tjera në treg

Ndërsa arsyetimi për këtë rritje të çmimeve të produkteve është rritja e çmimit të derivateve.

Ndërkaq, kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës (ShNK), Fadil Berjani për IndeksOnline ka thënë se nuk ka ndikim aspak çmimi i derivateve sa i përket rritjes së çmimeve në gjërat ushqimore.


Berjani tha se nuk kemi dëshirë që të jenë këto çmime por na u imponohen nga Berza dhe OPEC.

“Kemi rastin vitin e kaluar ku çmimi i derivateve ka qenë në shitje 78 cent në Kosovë, por marketet kanë abuzuar me çmimet të larta. Ne naftarët nuk kemi dëshirë që të jenë këto çmime por na u imponohen nga Berza dhe OPEC. Këto çmime kanë kapluar botën.

Sa i përket çmimit të biletave të autobusit normale që ndikon edhe rritja e çmimeve të naftës, por sa i përket rritjes së çmimeve në gjëra ushqimore nuk ka ndikim aspak. Këto çmime të derivateve i kemi që nga 1 tetorit”, tha ai.

Kurse, Berjani duke arsyetuar çmimin e lartë të derivateve tha se kur ka reduktim të prodhimit rriten edhe çmimet.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës