Çmimet në ‘qiell’ në Kosovë – buka, mishi vaji e qumështi me rritjen më të madhe

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin Maj 2022, viti bazë 2015=100.

Çmimet në ‘qiell’ në Kosovë – buka, mishi vaji e qumështi me rritjen më të madhe

Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte 0,9% në muajin maj 2022. Norma vjetore e inflacionit e matur në muajin maj 2022 me muajin maj 2021 ishte 12,5%.

Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit është më i lartë në një mesatare prej  0,9% në muajin maj 2022 krahasuar me muajin prill 2022. Kjo kryesisht është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të konsumit te nëngrupet e COICOP-it: buka dhe drithërat (1,8%), mishi (4,3%), qumështi, djathi dhe vezët (0,5%), vajrat dhe yndyrat ushqimore (5,2%), pemët (5,4%), sheqeri, reçeli, mjalti, çokollata dhe ëmbëlsirat (1,3%), prodhime të ndryshme ushqimore salca, erëza kripë, ushqim për fëmijë etj. (2,3%),  kafja, çaji dhe kakao (1,9%),  ujë, pijet joalkoolike, lëngjet nga pemët dhe perimet (1,0%), pijet alkoolike (0,9%), këpucë (3,0%), mirëmbajtja dhe rregullimi i vendbanimit (1,5%), lëndët djegëse të ngurta, dru zjarri, pelet etj. (1,3%), mobilje dhe orendi, qilima dhe mbulesa të tjera dyshemeje (1,5%) pajisje shtëpiake (0,4%), mallrat dhe shërbimet për mirëmbajtjen e zakonshme të ekonomisë shtëpiake (0,3%), karburantet dhe lubrifikantët për pajisjet e transportit personal (5,5%), pajisjet audio-vizuale, fotografike për përpunimin e informatave (1,2%), shërbimet hoteliere (0,5%) me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 1,4 për qind në IHÇK-it.


Ndërsa rënie e çmimeve vërehet te nëngrupet e COICOP-it: perimet (-10,7%), energjia elektrike (-4,7%) ((për shkak të rënies së konsumit (shpenzimeve) të energjisë elektrike në muajin maj 2022 krahasuar me muajin prill 2022)) me një ndikim prej -0,5 për qind në IHÇK-it.

Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit është më i lartë në një mesatare prej 12,5 për qind në muajin maj 2022  krahasuar me muajin maj 2021. Kjo kryesisht është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të konsumit në këtë periudhë te nëngrupet e COICOP-it: buka dhe drithërat (27,0%), mishi (18,1%), qumështi, djathi dhe vezët (22,5%), vajrat dhe yndyrat ushqimore (54,3%), perimet (8,8%), sheqeri, reçeli, mjalti, çokollata dhe ëmbëlsirat (17,0%), prodhime të ndryshme ushqimore salca, erëza kripë, ushqim për fëmijë etj. (13,9%), kafja, çaji dhe kakao (15,9%) uji mineral, pijet joalkoolike, lëngjet nga pemët dhe perimet (7,0%), pijet alkoolike (3,4%), duhani (4,7%), mirëmbajtja dhe rregullimi i vendbanimit (9,6%),(energjia elektrike (11,9%) – (ngritja e çmimit të energjisë elektrike është për shkak se në periudhën janar – maj 2021 ishte për 0,0061 cent më e lirë sipas Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike Covid -19 Nr. 07/L-016 neni 15), ndërsa në muajin maj 2022 ka pas rënie të konsumit, gjegjësisht shpenzimeve të energjisë elektrike për (-4,7%), gazi (43,8%), lëndët djegëse të ngurta, dru zjarri, pelet etj. (24,4%), mobilje dhe orendi, qilima dhe mbulesa të tjera dyshemeje (5,7%) pajisje shtëpiake (8,3%), veglat dhe pajisjet për shtëpi dhe kopsht (10,4%), mallrat dhe shërbimet për mirëmbajtjen e zakonshme të ekonomisë shtëpiake (6,2%), blerja e automjeteve (6,8%), pjesë këmbimi dhe pajisje shtesë për pajisjet e transportit personal (5,6%), karburantet dhe lubrifikantët për pajisjet e transportit personal (45,3%), shërbime të tjera në lidhje me pajisjet personale të transportit (9,9%), shërbimet për transport (12,8%), shërbimet hoteliere (10,3%), kujdesi personal (5,1%), me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 12,7 për qind në IHÇK-it.

Ndërsa rënie e çmimeve vërehet te nëngrupet e COICOP-it: pemët (-7,9%) me një ndikim prej -0,2 për qind në IHÇK-it.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë