Bizneset Vende Pune Ofertat

Çështja liberalizimi i vizave për kosovarët po dominon në raportet BE me Kosovë

Çështja liberalizimi i vizave për kosovarët po dominon në raportet BE me Kosovë

24.01.2019 Lajme

Deri më tani çështja e liberalizimit të vizave për kosovarët dhe tarifa doganore janë duke dominuar në raportet BE me Kosovën, ku ditë më parë shefja e BE-së, Apostolova ka thënë se nuk do të ketë më kushte të tjera sa i përket çështjes se liberalizimit të vizave për kosovarët. Tash topi është në oborrin e shteteve anëtare për të marrë vendimin, ka thënë ajo.

Sipas, Institucioneve kryesore të unionit, Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evripian, deklaruan se shteti i Kosovës nuk do të ketë më kushte të tjera sa i përket çështjes së liberalizimit, dhe për atë ne po kërkojmë që popullit të Kosovës, t’i bëhet liberalizimi i vizave.

Por, tani siç ka thënë Apostolova, topi tani për tani është në oborrin e shteteve anëtare që të marrin vendimin, i cili po shkakton problem në kredibilitetin e institucioneve të BE-së.

Kurse, Deputeti nga shteti i Sllovenisë, Iger Soltes, theksoi se populli i Kosovës nuk bëjnë dallim në institucionet e BE-së. Po ashtu, ai tha se liberalizimi i vizave për kosovarët duhet të bëhet sa më parë.

Po ashtu, me këtë që tha Iger Soltes, u pajtuea edhe Cullen, si Zyrtar i Komisionit Evropian, ku ai foli për Kosovën dhe tha se kur udhëtojë në Kosovë gjithmonë më pyesin se kur do të liberalizohen vizat. Ai shtoi se ne si komision e kemi kërkuar liberalizimin e vizave për shtetin e Kosovës.

Kurse, tani edhe liberalët kanë filluar që të mosbesojnë në BE-në, Jasenko Selimoviq, liberal suedez, tha se BE-ja nuk e mbajti fjalën për liberalizim të vizave dhe kemi arritur në një situatë të mosbesimit.

Por, për çështjen e liberalizimit të vizave mbetet tek shtetet anëtare për të marrë vendimin.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë