Bizneset mund ti humbin 1 milion euro në ditë nga mungesa e energjisë

  • 22.08.2022
Bizneset mund ti humbin 1 milion euro në ditë nga mungesa e energjisë

Ndërprerja e energjisë elektrike po u shkakton humbje bizneseve dhe ekonomisë së vendit. Ndërtimtaria dhe gastronomia janë fushat që janë prekur më së shumti. Kryetari i AKB-së Agim Shahini tha se nëse vazhdon problemi me energjinë humbjet do të jenë 1milion euro në ditë, duke e pasur parasysh përdorimin e gjeneratorëve dhe shtrenjtimin e naftës.

Ndërprerja e energjisë elektrike në pikë të verës po u nxjerrë telashe kompanive ndërtuese. Pronari i një kompanisë të ndërtimit  Jahir Morina tha se ndërprerja e energjisë i ka shkaktuar rreth 30% humbje në ditë. Ai tha se kjo po i kthen ata 20 vite mbrapa, shkruan RTK.


 “Reduktimet e energjisë elektrike sidomos  në sektorin e ndërtimtarisë  edhe gastronomisë na kanë sjellë humbje jashtëzakonisht të mëdha. Na ka kthyer 20 vite mbrapa dhe po ndodhë  në  valët e punës sepse dihet se është sezon i ndërtimit. Çdo reduktim 2 orë po na shkakton humbje 30% të orarit të punës gjatë ditës. Ne start jemi me 25% humbje çdo ditë kjo me blerje të gjeneratorëve jemi kthyer mbrapa. Ne nuk mund te funksionojmë me ndërprerje te energjisë”, tha Morina.

Ndërsa problemet me energjinë kanë prekur edhe gastronominë.  Pronari i një kafeneje në Lagjen “Dardania” në Prishtinë po thotë se gjatë reduktimeve ata po detyrohen të mbyllin lokalin sepse nuk po mund të shërbejnë.

“ Gjatë ndërprerjes së rrymës ne po e mbyllim lokalin, sepse nuk po mund të shërbejmë kafe e as të bëjmë pagesa”, tha ai.

Mungesën e energjisë elektrike nuk e kanë pritur fare mirë bizneset e vendit. Përfaqësuesi  i tyre kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, i tha Radio Kosovës se humbjet do të jenë të mëdha nëse vazhdohet me reduktime. Madje, ai tha se kjo do t’i kushtojë ekonomisë e bizneseve të vendit  1 milion euro në ditë.

“ Humbjet në ekonominë dhe bizneset e Kosovës do të ishin diku rreth 1 milion euro në ditë duke përdorur gjeneratorët si alternativë qoftë në sektorin e prodhimit, qoftë të shërbimeve duke pasur parasysh se nafta tani është shtrenjtuar dhe kjo do të ishte goditje në këtë krizë për biznesin vendor, por edhe për investitorët e huaj “.

Krahas pagesave të faturave të energjisë në veri ,ai tha se qeveria  duhet të  subvencionoj energjinë, sepse është organi kryesor i çdo sektori të ekonomisë.

E Oda e Afarizmit të Kosovës ka kërkuar nga qeveria të krijohet një fond i veçantë për përkrahje të bizneseve për humbjet që po u shkaktohen nga ndërprerja e energjisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë