Autostrada Prishtinë-Merdare 240 milionë euro

  • 20.12.2018
Autostrada Prishtinë-Merdare 240 milionë euro

Në datën 20 Dhjetor 2018 është bërë prezantimi preliminar i studimit të fizibilitetit për autostradën Prishtinë-Merdare.

Autostrada Prishtinë-Merdare do të jetë rreth 27 kilometra, kurse projekti do të kushtojë rreth 240 milionë euro së bashku me TVSH. Ministri i Infrastrukturës, Palë Lekaj ishte sot në këtë prezantim, i cili shprehi se për ndërtimin e kësaj autoudhe do të punojmë që ta përfshijmë në pasqyrat financiare për vitin e ardhshëm.


Lekaj tha se për këtë projekt kemi marrë mbështetje fillestare në Konferencën e Berlinit, po ashtu ne do të aplikojmë edhe në fonde tjera për ta financuar këtë projekt, Pal Lekaj tha se rruga do ti ketë 4 korsi dhe 3 hyrje-dalje e cila i përshin një në dalje të Prishtinës, tjetrën në dalje të Podujevës dhe e fundit në Merdare.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë