Bizneset Vende Pune Ofertat

Austria tërheq 120 ushtarë nga Kosova

Austria tërheq 120 ushtarë nga Kosova

10.10.2023 Lajme

Ministria theksoi se kjo nuk ka të bëjë fare me situatën aktuale në Kosovë. Ndryshimi është vendosur shumë kohë më parë.

Ministria e Brendshme austriake konfirmon se kjo nuk ka asnjë lidhje me situatën aktuale në vend.

Theksohet se Austria do të sigurojë më pak ushtarë për operacionin e KFOR-it të udhëhequr nga NATO në Kosovë.

Këtë e konfirmoi një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes, sipas të cilit në Kosovë do të vendosen rreth 120 ushtarë austriakë më pak.
Ministria theksoi se kjo nuk ka të bëjë fare me situatën aktuale në Kosovë. Ndryshimi është vendosur shumë kohë më parë.

Sfondi është se Austria po siguron 500 ushtarë për grupin luftarak të BE-së 2025. Trajnimi i tyre do të fillojë vitin e ardhshëm.

Sipas ministrisë, një kompani tjetër do të mbetet në rezervë për misionin e KFOR-it në Kosovë, pas tërheqjes së planifikuar të ushtarëve në prill 2024.

Në përgjithësi, më shumë ushtarë austriakë do të jenë të disponueshëm për misionet e huaja në të ardhmen, tha zëdhënësi.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende30 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë