Ambasadori Kosnett përfundoi takimin me liderët shtetëror

Ambasadori Kosnett përfundoi takimin me liderët shtetëror

Sot, takimi i Ambasadorit Kosnett me liderët shtetërorë, ka përfunduar, ku ai u largua menjëherë nga presidenca.

Pasi përfundoi takimi i Kosnett me liderët shtetërorë, ai menjëherë u largua nga presidenca, kurse liderët shtetërorë vazhdojnë të jenë prezent ende brenda Presidencës.


Shtimi i presionit ndaj kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për pezullimin e taksës, ky ishte shkaku i takimit me ambasadorin Kosnett, këto presione nuk po bëhen vetëm nga Amerika por, edhe nga Bashkimi Evropian (BE).

Ndërkohë, kjo është hera e parë pas një kohe të gjatë që u takuan dy krerët e lartë të shtetit, Thaçi dhe Haradinaj.

Po ashtu edhe dje ka pasur një takim me koalicionin qeverisës, ku ata kanë bërë përpjekje për të gjetur zgjidhje rreth taksës 100% ndaj mallrave serbe dhe ato bosnjake, pasi SHBA-të dhe BE-ja po kërkojnë që të bëhet pezullimi i taksës.

Në takim është biseduar për tejkalimin e situatës brenda dy ditëve, dhe janë ndarë detyrat për ta tejkaluar këtë situatë të pakëndshme me sponzorin kryesor të Pavarësië së Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndërsa, java e ardhshme do të jetë vendimtare për heqjen e taksës ose pezullimin e përkohëshme të saj.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës