Kurti bisedon me kryeministrin kroat, pritet që të udhëtoj për në Kroaci

25.07.2021

Zyra e Kryeministrit të Kosovës ka bërë të ditur se kryeministri Albin Kurti, është nisur për në Kroaci për të vizituar bashkatdhetarët e lënduar në aksidentin tragjik të mëngjesit të sotëm, të cilët po marrin trajtim mjekësor në spitalin e Slavonski Brodit. lajm në zhvillim 15:15 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, është nisur […]

Kurti bisedon me kryeministrin kroat, pritet që të udhëtoj për në Kroaci Foto: Ilustrim

Zyra e Kryeministrit të Kosovës ka bërë të ditur se kryeministri Albin Kurti, është nisur për në Kroaci për të vizituar bashkatdhetarët e lënduar në aksidentin tragjik të mëngjesit të sotëm, të cilët po marrin trajtim mjekësor në spitalin e Slavonski Brodit.

lajm në zhvillim

15:15 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, është nisur për në Kroaci për të vizituar bashkatdhetarët e lënduar në aksidentin tragjik të mëngjesit të sotëm, të cilët po marrin trajtim mjekësor në spitalin e Slavonski Brodit.

Së bashku me kryeministrin kanë udhëtuar edhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dhe shefi i Stafit të Kabinetit të Presidentes së Kosovës, Blerim Vela.

Institucionet e Republikës së Kosovës që nga mëngjesi janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet kroate, të cilat kanë konfirmuar se kanë marrë të gjitha masat e nevojshme për kujdesin dhe trajtimin e të gjithë udhëtarëve që janë lënduar në këtë aksident tragjik.

Qeveria e Republikës së Kosovës ka themeluar Shtabin Emergjent për koordinim të komunikimit të institucioneve të Kosovës dhe të Kroacisë me familjarët e bashkatdhetarëve të cilët udhëtonin me autobusin e linjës Frankfurt- Prishtinë.

Qeveria e Republikës së Kosovës bashkëndjenë me dhimbjen e familjeve të bashkatdhetarëve që humbën jetën në aksidentin tragjik. Të lënduarit i sigurojmë se do t’u qëndrojmë afër deri në shërimin e plotë.

Mediat kroate bëjnë të ditur se kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me kryeministrin kroat, dhe pritet që të udhëtoj për në Kroaci.

14:47 Kryeministri kroat Plenković bisedoi me Kryeministrin e Kosovës Kurti, i cili e informoi atë se ai do të mbërrinte në Slavonski Brod sot rreth orës 18:00 pas një aksidenti të tmerrshëm trafiku në të cilin 10 persona humbën jetën.

Kryeministri Plenković do të mirëpresë kryeministrin Kurti në Slavonski Brod dhe do të vizitojë spitalin ku janë akomoduar pasagjerët e plagosur.

Prandaj, Kryeministri Plenković nuk do të ketë mundësinë të marrë pjesë në finalet e turneut Kroacia Hapur në Umag, ku Ministrja e Turizmit dhe Sporteve Nikolina Brnjac do të jetë e dërguara e Qeverisë.

Shoferi i autobusit të aksidentuar ka pranuar se për një moment e zuri gjumi

13:37Zëvendësi i Prokurorit Komunal të Shtetit Slavko Pranjić zhvilloi një hetim në vendin e aksidentit. Hetimi ka mbaruar, Pranjiç tha informacionin e parë pas inspektimit. “Autobusi po lëvizte në itinerarin Frankfurt-Prishtinë, transportuesi Deva Tours me seli në Prishtinë.”

“Drejtuesi i autobusit u gjet në vendin e ngjarjes, ndërkohë ai u arrestua. Një hetim u krye, veprimet e tjera provuese po ndërmerren për të filluar procedurat penale,” tha ai. Kemi informacion se ka 10 viktima dhe 23 të plagosur rëndë dhe lehtë ”, tha ai.

“Ai u arrestua nën dyshimin për drejtimin e një automjeti në një mënyrë që ai doli nga rruga,” tha Pranjic. “Ai tha se ra në gjumë për një moment,” shtoi ai.

Deva Tours: Kompania jonë me të gjitha mundësitë do t’u qëndrojë afër familjeve të viktimave dhe të lënduarve.

13:32Me pikëllim të thellë ju njoftojmë që fatkeqësisht sot rreth orës 6:30, njëri nga autobusët tanë i linjës Frankfurt-Prishtinë ka pësuar aksident në Slovanski-Brod, Kroaci.

Bazuar në informatat që i kemi nga vendi i ngjarjes, na bëjnë me dije që si pasojë disa nga pasagjerët tonë (ndër ta edhe njëri nga shoferët tonë) kanë ndërruar jetë në vendin e ngjarjes dhe disa të tjerë janë lënduar. Poashtu, jemi të informuar që të lënduarit janë duke u trajtuar në qëndrat mjekësore në rrethinen e Slovenski Brod. Ne jemi në pritje të raportit zyrtar nga organet e shtetit Kroat për të mësuar më tepër rreth pasojave dhe poashtu shkaqeve që quan në këtë aksident.

Duke ndarë dhimbjen dhe shqetësimin e thellë me të gjithë familjarët e pasagjerëve, ju sigurojmë që kompania jonë me të gjitha mundesitë do t’u qëndroj afër familjarëve të viktimave dhe të të lënduarve në këtë aksident. Përfaqësuesit tonë nga Gjermania dhe Kosova janë rrugës për në vendin e ngjarjes dhe për detaje tjera do t’u mbajmë të informuar me kohë.

Ministri kroat i Shëndetësisë jep detaje të reja për aksidentin

12:03Në aksident kanë humbur jetën 10 persona, nëntë prej tyre pasagjerë dhe njëri nga shoferët.

Berosh ka thënë se 44 persona kanë marrë ndihmë mjekësore, prej tyre 15 kanë lëndime më të rënda.

“Sipas të dhënave aktuale, e që mund të ndryshojnë, në aksident ishin 69 persona, 67 pasagjerë e dy shoferë, ndërsa fatkeqësisht kanë vdekur dhjetë persona, 44 janë lënduar. Kemi të lënduar rëndë, 15 prej tyre, në mesin e tyre edhe një vajzë e vogël”, ka thënë Berosh.

Kreu i Mbrojtjes Civile, Damir Trut, iu drejtua publikut

11:21“Kishte 67 pasagjerë dhe 2 shoferë në autobus. Për fat të keq, 9 pasagjerë dhe një shofer mbetën të vdekur,” tha Trut.

“44 pasagjerë u pranuan në spital në Slavonski Brod. Tetë prej tyre u plagosën rëndë, katër u operuan.

14 pasagjerë dhe një shofer janë në stacionin e policisë, në pritje për t’u akomoduar në një strukturë të siguruar, kishte edhe fëmijë në autobus ” tha Trut. “Sipas informacionit që kam marrë nga policia, një korsi do të hapet për 45 minuta dhe trafiku do të fillojë,” tha Damir Trut.

Në mëngjesin e sotëm ka ndodhur një aksident fatal në autostradën Slavonski Brod në Kroaci.

Autobusi me targa të Kosovës ka dal nga rruga dhe bërë një aksident të rëndë.

Sipas mediave kroate, raportohrt se deri më tani janë 10 persona të vdekur ndërsa mbi 30 persona janë dërguar në spital.

Raportohet se autobusi ishte i linjës Frankfurt – Prishtinë, e në të ishin 60 persona. Sipas informatave të fundit thuhet se rreth 30 persona janë të shtrirë në spital. Qarkullimi në autostradë është ndaluar. 

“Në orën 6:22 të mëngjesit, Departamenti i Policisë në Brod ka marrë informata për aksidentin e një autobusi. Me të arritur në vendin e ngjarjes, u përcaktua se ishte një autobus me targa të Kosovës në linjën e rregullt Frankfurt – Prishtinë. Një hetim është duke u zhvilluar. Disa njerëz kanë humbur jetën dhe rreth 30 janë dërguar në spital. Çdo informacion i mëtejshëm do të jepet pas përfundimit të hetimit”, thuhet nga shefi i Policisë Rrugore në Slavonski-Brod, Franjo Galiq.