A dënohesh nëse vret hajnin që hy në shtëpi?

  • 01.12.2018
A dënohesh nëse vret hajnin që hy në shtëpi?

Avokati Tomë Gashi thotë se këto raste janë të parapara me nenin 12 të kodit penal të Kosovës. Ky nen parasheh çka është mbrojtja e nevojshme, dhe nëse vepron në mbrojtje të nevojshme për të mbrojtur veten apo tjetrin nga sulmi i atëçastshëm/momental, dhe i kundërligjshëm dhe real.

Gashi thotë se mbrojtja duhet të jetë në proporcion me shkallën e rrezikut që paraqet sulmi.


“Kjo është fare qartë e paraparë me nenin 12 të kodit penal të Kosovës. Ky nen parasheh çka është mbrojtja e nevojshme, dhe nëse vepron në mbrojtje të nevojshme për të mbrojtur veten apo tjetrin nga sulmi i atëçastshëm/momental, dhe i kundërligjshëm dhe real. Mbrojtja duhet të jetë në proporcion me shkallën e rrezikut që paraqet sulmi. Ndërsa se a paraqet mbrojtje të nevojshme apo tejkalim të tij/saj, vlerësohet në çdo rast konkret dhe krejtësisht varet se çfarë situate konkrete ndodh në secilin rast”, ka thënë Gashi.

Ai thotë secili ka të drejtë të mbrohet në secilën mënyrë të përshtatshme dhe ai nuk duhet të dënohet fare, sepse sipas Gashit, në çdo rast ai që mbrohet është viktimë dhe viktima nuk duhet të ndiqet penalisht në asnjë rast.

“Në parim secili që mbrohet nga hajnat e dhunshëm ka të drejte të mbrohet në secilën mënyrë të përshtatshme dhe ai nuk duhet të dënohet fare, sepse në çdo rast ai që mbrohet është viktimë, dhe viktima nuk duhet të ndiqet penalisht në asnjë rast”, ka treguar Gashi.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë