395 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe në spitalet rajonale

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar të premten se në institucionet publike shëndetësore në Kosovë, aktualisht janë të shtrirë 516 pacientë, prej tyre 395 janë të prekur me koronavirus.

Në raportin ditor të SHSKUK-së është thënë se 18 pacientë janë në respiratorë, 27 janë duke u trajtuar me makinat e frymëmarrjes, CPAP, derisa 347 të tjerë janë në oksigjenoterapi.

Kosova ka gjithsej 700 shtretër në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPIK) ka raportuar për 12,168 të infektuar me këtë virus.

Deri më tani 8,149 pacientë janë shëruar, derisa aktualisht janë 3,571 raste aktive.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.